| Snoopy21 a întrebat:

Bună happy Am mai postat aici o întrebare legată de tema asta, dar aparent mai am o nelămurire la fel de ciudată ca și prima, deci, să începemlaughing Am 17 ani și mi-am început viața sexuală. Primele doua dăți a durut, oribil, problema este că nu am sângerat. Acum, m-am documentat pe subiectul ăsta si există posibilitatea să am himenul elastic, poate sa nu se fi rupt înca sau pur si simplu nu e obligatoriu sa curgă sânge, nu? La câteva zile distanță am sângerat, destul de puțin, inițial am crezut ca îmi vine acea perioadă a lunii, dar asta a fost tot. Menstruația mi-a venit abia la alte cateva zile distanță de momentul sângerării respective. Eu una nu mi-am făcut probleme, dar el părea destul de confuz, poate crede ca nu am fost virgină, nici nu sțiu. Acum întrebarea e, e posibil să sângerezi abia dupa al doilea act sexual, la așa perioadă distanță? Sau nu era din cauza himenului?

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine ar fi să nu mai faci sex cu nimeni înaite de căsătorie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme!
Da, tu poti avea himenul foarte elastic, dar la fel de posibil este ca baiatul sa aiba un cuc foarte subtire, incapabil sa-ti rupa himenul vreodata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este un cat se poate de logic si rational : DA. Himenul se poate rupe in timpul primului, celui de al 2-lea sau al oricarui alt act sexual intretinut ulterior si este posibil ca doar in acel moment sa apara sangerarea. In concluzie se poate afirma fara retinere ca ''sangerarea dezvirginarii'' NU se produce in mod obligatoriu in toate cazurile de dezvirginare. Producerea sangerarii sau lipsa acesteia, depinde de mai multi factori care pot fi mai importanti. Unul dintre factori este cel care depinde de gradului de vascularizare a membranei/pielitei himenale. De asemenea depinde si de constitutia mai rigida sau mai elastica a membranei. Daca este rigida se rupe foarte usor, dar daca este foarte elastica atunci perforatia/gaurica existenta in himen din nastere, se poate intinde si largi foarte mult fara sa se crape ori lezeze si astfel penisul poate trece prin himen fara sa-l rupa si in acel caz nu apare nicio sangerarea. Pentru a nu fi acuzata ca n-ai fi fost virgina, atat tu cat si iubitul tau ar fi indicat sa cititi cu atentie constatarile specialistilor si rezultatele prezentate in reviste de specialitate, in urma studiilor medicale efectuate pe aceasta tema : "Se poate aprecia ca fiind o situatie des intalnita si chiar normala ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea deoarece s-a constatatat ca membrana himen nu este deloc vascularizata in cazul a circa 47% dintre fetele care au participat la studii si experimente asa cum este descris in mod profesional/medical in revista stiintifica Descopera.ro din care a fost extras urmatorul fragment :
""Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus mai ales in trecut dar chiar si in zilele noastre la numeroase drame, in ciuda studiilor medicale in care s-a precizat faptul ca :
-- un procent de 42% dintre femei se nasc cu un himen bine vascularizat insa foarte rigid si foarte ''casant'' care se poate rupe si sângera în momentul deflorării,
-- insa in cazul a circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil,
-- iar în cazul unui procent de circa 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul mişcărilor ample de desfacere a picioarelor, in timp ce fac balet, spagatul, exercitii de gimnastica, in cazul practicarii excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în timpul urcarii unui munte abrupt."
Tu te afli printre cele care pot fi acuzate pe nedrept de o fapta inexistenta fiindca foarte multa lume n-are nici cele mai simple si elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Ar fi indicat ca inainte de a acuza, mai intai fiecare sa citeasca, sa se informeze in mod corect si doar pe urma si numai in cazul in care are argmente clare, certe si corecte sa lanseze acuzatii mai mult sau mai putin fondate. Multa sanatate! http://realitateadamboviteana.ro/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele/

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

-- insa in cazul a circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil,
-- iar în cazul unui procent de circa 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul mişcărilor ample de desfacere a picioarelor, in timp ce fac balet, spagatul, exercitii de gimnastica, in cazul practicarii excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în timpul urcarii unui munte abrupt."
Tu te afli printre cele care pot fi acuzate pe nedrept de o fapta inexistenta fiindca foarte multa lume n-are nici cele mai simple si elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Ar fi indicat ca inainte de a acuza, mai intai fiecare sa citeasca, sa se informeze in mod corect si doar pe urma si numai in cazul in care are argmente clare, certe si corecte sa lanseze acuzatii mai mult sau mai putin fondate. Multa sanatate! http://realitateadamboviteana.ro/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele/

| Emma30555 a răspuns:

Nu e obligatorie sangerarea dar un baiat cu un pic de experienta isi da seama cand o fata e virgina fiindca e foarte stramt locul mai mult decat e normal

| Edyy5555 a răspuns:

Da se poate sa te fi dilatat tare prima oara din cauza ca te-ai excitat tare si nu a curs nimic iar a doua oara s-a rupt acolo.