| Fox012465 a întrebat:

am mai pus intrebarea asta si nu am primit niciun raspuns, va rog daca ati trecut prin asta, sau stiti pe cineva sa ma ajutati si pe mine: pe 23 martie am facut un avort prin chiuretaj, iar acum din lipsa menstruatiei am ajuns iar la medicul meu care mi-a spus ca am un chist la ovarul drept(mic) si ca e posibil sa am uterul lipit. Intrebarile mele sunt:

- ce pret are o interventie pentru aceasta problema?

-care pot fi complicatiile?

-in ce consta interventia?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nimeni nu iti poate oferi un raspuns obiectiv care sa fie sigur, cert, corect in afara de medicul ginecolog care iti va reevalua starea ta de fapt, printr-o consultatie amanuntita si o ecografie efectuata cu sonda transvaginala. Interventia de inlaturare a chistului depinde de mai multi factori si in functie de acestea poate fi medicamentoasa sau chirurgicala (laparoscopica). Preturile pot sa varieze foarte mult, acestea fiind in functie de notorietatea medicului sau de tarifele practicate. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un chist mic pe ovar nu se opereaza, se trateaza cu anticonceptionale.
Sinechiile uterine se pot trata prin tehhnici speciale de chiuretaj, dar pot fi atat ed severe incat sa duca inclusiv la scoaterea chirurgicala a uterului. Medicul tau va trebui sa iti souna ce interventie trebuie sa faci si cat costa ea.
Cea mai semnificativa complicatie este riscul mare de a nu mai putea avea copii niciodata.

| Fox012465 explică:

Decat sa dai copy-paste de la Brigaela, mai bine nu te oboseai.