| anonim_4396 a întrebat:

Bună...
Am menstruatia neregulată, normal imi intarzie 2-3 zile... Dar acum mi-a intarzia 10 zile, totusi am facut 2 teste de sarcina care mi-ai iesit negativ... (am avut contact sexual neprotejat dar nu si-a dat drumul in mine, nu eram in perioada fertila)
Poate sa-mi intarzie din cauza stresului? Sau ca am slabit foarte mult si nu prea mananc in ultima vreme.

Dau funda

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclu de tip neregulat, nu se poate calcula sau aproxima niciodata: ovulatie, perioada fertila si nici urmatorul ciclu.
Ca atare, cuvintele "mi-a intarziat" si "nu eram in perioada fertila" sunt inutile si eronat folosite, odata ce NU se poate calcula nimic, cand ai ciclul neregulat.
In cazul ciclului neregulat, sexul trebuie facut INTOTDEAUNA cu protectie.
Avand sex neprotejat si partide consecutive de sex, ai toate sansele sa ramai gravida, chiar daca nu ejaculeaza in tine.
Poti face un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala si vei vedea daca esti sau nu gravida.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca ovarele tale sa NU reuseasca sa formeze, dezvolte, maturizeze si sa elibereze ovulul la termenul normal de 14 zile fata de data de incepere a ciclului menstrual fiindca sunt afectate cel mai probabil de chisturi. Insa ciclul menstrual devine NEREGULAT datorita faptului ca in organism apar si se produc dereglari hormonale pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp, in cantitati normale si intr-o proportie echilibrata cei 2 hormoni feminini esentiali : estrogenul si progesteronul. Din cauza acestor deficiente hormonale se produc ovulatii imprevizibile care au ca urmare atat diferente de lungime ale ciclurilor, cat si producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate. Acesta este motivul real al aparitiei ciclul menstrual NEREGULAT. Reiese ca de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi pe care ii amintesti in intrebarea ta. DESFASURAREA ciclului menstrual precum si INCEPEREA sangerarii menstruale si desfasurarea acestuia, este dirijata STRICT HORMONAL. Din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata stabili ziua in care este eliberat ovulul nu se poate anticipa data la care urmeaza sa se produca menstruatia. In situatia care este prezentata in intrebarea ta, se poate aprecia ca este aproape IMPOSIBIL sa existe o sarcina si mai degraba este vorba de o dereglare hormonala putin mai importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. In situatia ta este indicat sa te prezinti la ginecologie pentru a fi consultata temeinic cu scopul de a ti se prescrie un tratament adecvat prin care sa se incerce o reglarea a ciclului la durata normala de 28 de zile. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Poate fi vorba de o dereglare hormonală.
Mai ales dacă ai un ciclu neregulat.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Bună, este normal să îți iasă negativ.
Testul de sarcină se face la 21 de zile după ultimul contact sexual.
NU zic ca ai fi gravidă însă poate fi și o problemă hormonală.
Consulta medicul de familie este gratis

| Ivanescucristina a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Crede-ma ca am facut dupa 21 de zile si a iesit negativ... am fost si mi-a zis sa nu ma panichiez aiurea... mi-a dat sa fac niste analize de sange.

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru Ivanescucristina):

Însă. Din cauza stresului sau a scăderi în greutate poate duce la întâlnire Menstruației.
Ar trebui sa pui întrebarea asta în cateogria "sănătate"
Pup.