| Jasmin3453 a întrebat:

Buna,am nascut acum 3 luni si am o luna de cand am observat niste dureri ascutite in zona intima, as vrea sa stiu daca i s-a mai intamplat cuiva si ce a facut, mentionez ca am reluat activitatea sexuala la 3 saptamani dupa nastere.
Nasterea a fost naturala

Răspuns Câştigător
| Fabyana307 a răspuns:

Depinde si daca ai avut ruptura, dar in orice caz e normal sa ai dureri, esti in refacere si nu cred ca e bine ca ti ai inceput activitatea sexuală la 3 saptamani dupa nastere deoarece se poate agrava, poti lua mai usor infecții, etc. Asa ca sfatul meu e sa vorbesti cu ginecologul tau si el iti va spune ce sa faci.

2 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Așa e după nașterea naturală, cam un an ai dureri în zona intimă, tot mai mici cu trecerea timpului. Cere de la farmacie ceva lubrefiant pentru vagin sau măcar folosește orice cremă.

| PegassiDoctorulThau a răspuns:

Salut! Vaginul încă nu și-a revenit înca complet, după o dilatare asa mare durează cam 6 luni sa își revină. Însă poți merge la un ginecolog pentru control de specialitate.