| elenaionescu a întrebat:

Bună, am nevoie de ajutor.
Deci am făcut test de sarcină la 18 zile după actul sexual si mi-a arătat negativ.
Cum credeți este un rezultat corect sau nu?

Răspuns Câştigător
| rapandula a răspuns:

In a 13-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 0 - 1%
In a 14-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI In a 28-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este 100% corect

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Rezultatul tau poate fii eronat, fiind facut doar la 18 ani, adica mai devreme decat este recomandat.

Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile,
Mai precis in ziua a 22-a dupa ultima partida de sex, ca sa fii sigura ca este corect

| corbulalbrosu a răspuns:

Acum 4 ore | elenaionescu a întrebat:

Bună am nevoie de ajutor
Deci am făcut test de sarcină la 18 zile după actul sexual si mi-a arătat negativ
Cum credeți este un rezultat corect sau nu?

Pentru informarea ta corecta in privinta momentului in cvare se poate efectua testul de sarcina al carui rezultat sa fie valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99%, te sfatuiesc sa citesti urmatoarele 2 raspunsuri comentarii transmise pe TPU :

Rezultatul oricarui test de sarcina efectuat pe baza urinei, chiar si al celui mai hiper-super-mega-extra sensibil este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca testul este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la incident.
In a 13-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 0 - 1%
In a 14-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI testul de sarcina efectuat in a 28-a zi de dupa sex/ovulatie va avea intotdeauna rezultatul obtinut este 100% corect
Presupun ca ai inteles ca este ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile
In perioada de 14-15 zile DUPA actul sexual sau ovulatie, se poate face numai testul de sarcina pe baza analizei de sange, testul beta-hCG care se efectueaza in laboratorul de analize medicale are o corectitudine de peste 85-90% asta in cazul in care testul este efectuat dupa 14-15 zile si devine corect in proportie de 98-99% incepand cu a 18-a zi de dupa data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat.
Numai testul de sarcina care este efectuat dupa ce au trecut 28 de zile de la ultimul act sexual neprotejat, va avea intotdeauna rezultatul 100% VALID, VALABIL si CORECT.
https://www.tpu.ro/......inor-2-pe/
Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Acum cred ca nu esti gravida, dar,...
mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!