| 28Ana28 a întrebat:

am nevoie de ajutor! pe 20 iulie ( aproximativ ) am facut sex cu iubitul meu. am folosit un prezervatil, dupa un timp s-a uitat sa vada daca s-a rupt, si cand s-o bage inapoi, s-a rupt insa numai capul era inauntru. Am folosit un alt prezervativ, a mers cat a mers, apoi iar s-a uitat daca s-a rupt, a bagat-o inapoi si s-a rupt dar de data asta era cam jumatate inauntru. Pe 21-22 trebuia sa imi vina menstruatia, iar acum suntem in 25 si tot nu a venit. Acum ma intreb de ce nu imi vine? Oare chiar e din cauza ca s-a rupt prezervativul? Dar nu a ejaculat atunci. Sau e din cauza ca in urma cu o luna am luat Postinor 2, iar acesta mi-a dereglat menstruatia? Vreau un raspuns, deoarece sunt speriata

12 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Exista doua variante: ori e de la pastila de dupa, ori e vorba de o sarcina. Raspunsul nu ti-l poate oferi decat un test de sarcina sau medicul. Nu stiu ce faceti voi cu prezervativele, ca vi se tot rup. Oricum ar fi, e clar ca aceasta metoda nu vi se potriveste. Te sfatuiesc sa mergi la un ginecolog care sa-ti prescrie anticonceptionale.

| Mussette a răspuns:

Cred ca e din cauza Postinor 2. E o dereglare.
Daca faci cu 1-2 zile inainte sa-ti vina, nu ramai insarcinata. Nu e perioada fertila.
Dar aveti si voi grija, ca Postinor2 nu e recomandat sa-l iei des.
Ce prezervativ ati folosit?

| 28Ana28 explică (pentru Mussette):

Stiu, Postinor e o bomba hormonala. am folosit Durex, dar poate nu a fost marimea lui. Pai eu stiu ca perioada fertila e cu o saptamana inainte de menstruatie, si am crezut ca suntem si din partea aia protejati. dar daca nu vine toata saptamana, inseamna ca nu eram. Nu?

| 28Ana28 explică (pentru Mussette):

Ai zis ca e din cauza pilulei, dar mai are efect dupa o luna?

| Mussette a răspuns (pentru 28Ana28):

Perioada fertila e cam dupa 10 zile de la prima zi a menstruatie si dureaza cam 10 zile.

| Mussette a răspuns (pentru 28Ana28):

Cred ca da.
Incearca un test de sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-l la niste cursuri in care va invata cum se foloseste prezervativul.

| adeluna a răspuns:

Sunteti siguri ca stiti cum sa folositi corect un prezervativ? erau de o calitate decenta, de incredere? au fost corect pastrate, nu in soare si caldura, ambalajul era intact? nu erau cumva expirate?
sa se rupa 2 prezervative la rand e o oarecare performanta. Mai bine folositi o marca mai buna, si nu folositi unele purtate cu lunile in buzunar sau portofel.
In alta ordine de idei, nu pot stii ce grad de control are prietenul tau asupra corpului lui. Chiar daca nu a ejaculat, e posibil ca penisul lui sa fi eliberat o cantitate mai mica de spermatozoizi chiar si inainte de marele final, fara ca el sa-si dea seama.
Dereglarile hormonale si stresul pot sa-ti influenteze menstruatia. Daca esti sigura nu a ejaculat in tine, poti sa incerci sa te calmezi, nu au trecut decat cateva zile si inca nu e chiar motiv de panica. Daca nu se intampla nimic nici peste o saptama, fa un test de sarcina. Si intre timp citeste cu atentie prospectul medicamentelor tale.

| 28Ana28 explică (pentru adeluna):

Am folosit Durex, nu cred ca ne-am gandi la altceva

| msKat a răspuns:

Nu sunt sigura. fa un test de sarcin. daca ieve negativ nu ai pentru ce sa te ingrijorezi

| 28Ana28 explică (pentru msKat):

Am facut si a iesit negativ. ma simt mai usurata. o sa mai fac unul pentru siguranta. ceva sfaturi pe viitor? happy

| msKat a răspuns (pentru 28Ana28):

Pai pe viitor alege-ti un prezervativ mai tare... bafta