| alexandrug222 a întrebat:

Buna, am nevoie de ajutor, pe dat de 19 octombrie am fost la prietena mea acasa, eram foarte ud, adica curgea lichidul acela iar ea a pus mana si dupa mi-a pus prezervativul, iar apoi am atins vaginul ei, dar fara penetrare, se poate sa ramana insarcinata? Trebuia sa ii vina menstruatia acum 3 zile..si tot nu a venit..sa mi pun semne de intrebare? Rog sa raspundeti serios, multumesc

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate ramane insarcinata, fara sa ai sex cu penetrare.
Cel mai probabil, fata are tip ciclu neregulat.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual este destul de regulat incat asta permite sa se poata stabili, anticipa si preconiza destul de precis data la care urmeaza sa porneasca viitoarea menstruatie care ar fi fost in data de 4-5 Noiembrie, rezulta ca actul sexual din data de 19 Octombrie a fost intretinut cu circa 17-18 zile inainte de terminarea ciclului, adica chiar in timpul PERIOADEI FERTILE. In concluzie formarea sarcinii devine perfect posibila insa numai in cazul in care ar fi ajuns sperma in vagin. Lichidul preejaculator NU contine spermatozoizi in cazul in care in uretra penisului NU exista ramasite de sperma ramase acolo (in uretra) dupa o ejaculare produsa cu 2-3 ore mai devreme.
Conform descrierii prezentate, posibilitatea teoretica de a se putea forma o sarcina este de la foarte mica spre imposibila.
Dar daca ciclul menstrual NU este de tipul foarte bine reglat, in acel caz o asa zisa ''intarziere'' de 3 zile este cu totul lipsita de semnificatie, fiindca in cazul ciclului NEREGULAT, astfel de mici ''intarzieri'' de 5-7 zile se produc frecvent fara a exista o sarcina instalata in uter. Un test de sarcina efectuat in acest moment va oferi un rezultat valid, valabil si corect in proportie de peste 98-99% Multa sanatate!

| Fisticel a răspuns:

Nu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ea a pus mâna avea sperma ta pe mână, a atins prezervativul pe partea lui exterioară. Acum prezervativul tău avea spermatoziozi pe partea lui exterioară. Apoi dta ai atins cu prezervativul partea exterioară a organului ei sexual, labiile mari și mici, fără penetrare.
Da se poate, ca prin fluidele ei de lubrefiere, spermatozoizii să fi migrat în vaginul ei, și să fi rămas însărcinată. Dar întârzierea cu 3 zile a menstruației nu este încă concludentă, nu e sigur.

Răspuns utilizator avertizat
| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai penetrat-o si nu ai ejaculat in vagin, nu poate sa ramana gravida.

| alexandrug222 explică (pentru sadrian46):

Cam asa s-a intamplat, doar ca nu era sperma, ci lichid acela.

| DarthNiger a răspuns:

Nu prea va inteleg pe unii din voi, intretineti relatii sexuale fara macar sa va documentati sau fara sa stiti cum se procedeaza, e logic ca daca nu ai penetrat-o si nu ai ejaculat inauntru, nu are cum sa fie insarcinata, mai ganditi-va si voi putin.

| alexandrug222 explică (pentru DarthNiger):

Sper ca asa sa fie...