| AdrianAdrian1234 a întrebat:

am nevoie de AJUTOR, sunt speriat si agitat!
am o intrebare foarte importanta, chiar mai multe intrebari :
Pe data de 22 septembrie, ora 23:20 am inceput sa fac dragoste cu prietena mea, iar la 23:30 am descoperit ca prezervativul a fost rupt, iar eu mi-am dat drumu in ea. Am fugit cu masina la cea mai aproapiata farmacie si am luat Postinor 2 si a luat pastila la ora 00:05, iar a doua pastila trebuie luata la 12:05.
Intrebarea mea este :
>-- Postinor, care a fost recomandat de farmacista, este bun? adica isi face efectul?
>-- Sunt sanse sa ramana insarcinata?
>--Am citit ca : cu cat iei pastila de a doua zi mai devreme cu atat mai bine isi face efectul, este adevarat?
si ultima intrebare si cea mai mare :
>-- in mod normal, trebuia sa'i vina perioada pana in 24, deci astazi sau maine trebuia sa'i vina, era intr-o perioada foarte periculoasa, credeti ca pastila de a doua zi v'a functiona?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Foarte serios.
Probabil nici unul din voi nu stiti ce se intampla in organismul unei femei,asa ca ma vad nevoita sa-ti explic, ca sa stii o data pentru totdeauna.
Distanta dintre doua menstruatii se numeste ciclu menstrual si are trei faze:prima, in care apare hemoragia(menstruatia, perioada cum ii spui tu), si in care este eliminat un ovul NEFECUNDAT, adica ovulul care ar fi putut sa se transforme intr-o viitoare sarcina.Impreuna cu hemoragia care isi vede de treaba ei si curata organismul, ovarele scot la iveala un nou ovul, unul proaspat si mic, imatur, care va creste, timp de o luna.Intre timp,hemoragia inceteaza-intreaga perioada dureaza cam zece zile,deci din clipa in care a venit menstruatia,timp de zece zile este eliminat vechiul ovul care e nefecundat si apare un nou ovul, imatur.
Faza a doua, priveste doar acest ovul imatur, el creste, se dezvolta si atinge cota optima pentru a putea fi fecundat, pentru a duce la o sarcina in cazul in care intalneste un spermatozoid.Este perioada FERTILA a femeii,se numeste OVULATIE.
Si dureaza,la fel,aproximativ alte zece zile,depinde de fiecare organism si de durata ciclului menstrual(care ti-am spus ce este,mai sus).
Urmeaza faza a treia, in care, nefecundat, acest ovul incepe sa imbatraneasca, se zbarceste si se sparge, ajungand din nou in imposibilitatea sa se transforme intr-o viitoare sarcina.Si va fi eliminat din organism printr-o noua menstruatie,pentru ca eliminarea asta se produce insotita de hemoragie.
Asadar,cu o zi doua inainte sa vina menstra,nu risti nici o sarcina,exceptand cazurile exceptionale(dubla ovulatie,etc!) si in faza asta voi doi ati avut parte de accidentul vostru!
V-ati panicat degeaba amandoi si cele mai mari sanse sa ramana o femeie insarcinata,le are in perioada fertila(sau la ovulatie),in nici un caz cu o zi inainte sa-i vina menstra!
Da,Postinor-ul isi va face datoria,ii va veni o falsa menstruatie,in cateva zile ii va veni si reala menstruatie, dar va face mai mult rau decat bine.
Informati-va complet, pentru ca sexul nu e o joaca de copii care se plictisesc, de-aia e sportul celor mari. Ofera placere, dar impune responsabilitate, sa stii!
Si ca sa va calmati amandoi,prietena ta nu e insarcinata, sa fii sigur!

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

In mod sigur nu i-ai spus farmacistei ca fata isi asteapta menstra azi sau maine,pentru ca te-ar fi trimis acasa.
Prietena ta nu e insarcinata, nici nu ar fi putut ramane insarcinata, Postinorul i l-ai dat de pomana.
Acum ii va intarzia, probabil, menstruatia si va avea o multime de stari noi si ciudate in functie de cum reactioneaza organismul ei la bomba hormonala pe care i-ai administrat-o.
Si cat de simplu ar fi fost daca stiai putina anatomie...

| AdrianAdrian1234 explică (pentru greece12):

Sesrios? prietena mea a pus ca acum este cel mai periculos si sunt cele mai mari sanse sa ramana insarcinata, de aceea ne'am panicat atat de tare, deci este adevarat ca pastila poate intarzia menstruatia?

| greece12 a răspuns (pentru AdrianAdrian1234):

Foarte serios.
Probabil nici unul din voi nu stiti ce se intampla in organismul unei femei,asa ca ma vad nevoita sa-ti explic, ca sa stii o data pentru totdeauna.
Distanta dintre doua menstruatii se numeste ciclu menstrual si are trei faze:prima, in care apare hemoragia(menstruatia, perioada cum ii spui tu), si in care este eliminat un ovul NEFECUNDAT, adica ovulul care ar fi putut sa se transforme intr-o viitoare sarcina.Impreuna cu hemoragia care isi vede de treaba ei si curata organismul, ovarele scot la iveala un nou ovul, unul proaspat si mic, imatur, care va creste, timp de o luna.Intre timp,hemoragia inceteaza-intreaga perioada dureaza cam zece zile,deci din clipa in care a venit menstruatia,timp de zece zile este eliminat vechiul ovul care e nefecundat si apare un nou ovul, imatur.
Faza a doua, priveste doar acest ovul imatur, el creste, se dezvolta si atinge cota optima pentru a putea fi fecundat, pentru a duce la o sarcina in cazul in care intalneste un spermatozoid.Este perioada FERTILA a femeii,se numeste OVULATIE.
Si dureaza,la fel,aproximativ alte zece zile,depinde de fiecare organism si de durata ciclului menstrual(care ti-am spus ce este,mai sus).
Urmeaza faza a treia, in care, nefecundat, acest ovul incepe sa imbatraneasca, se zbarceste si se sparge, ajungand din nou in imposibilitatea sa se transforme intr-o viitoare sarcina.Si va fi eliminat din organism printr-o noua menstruatie,pentru ca eliminarea asta se produce insotita de hemoragie.
Asadar,cu o zi doua inainte sa vina menstra,nu risti nici o sarcina,exceptand cazurile exceptionale(dubla ovulatie,etc!) si in faza asta voi doi ati avut parte de accidentul vostru!
V-ati panicat degeaba amandoi si cele mai mari sanse sa ramana o femeie insarcinata,le are in perioada fertila(sau la ovulatie),in nici un caz cu o zi inainte sa-i vina menstra!
Da,Postinor-ul isi va face datoria,ii va veni o falsa menstruatie,in cateva zile ii va veni si reala menstruatie, dar va face mai mult rau decat bine.
Informati-va complet, pentru ca sexul nu e o joaca de copii care se plictisesc, de-aia e sportul celor mari. Ofera placere, dar impune responsabilitate, sa stii!
Si ca sa va calmati amandoi,prietena ta nu e insarcinata, sa fii sigur!

| Alcyon a răspuns:

Cel mai bine e sa folosesti doua metode... De ex prezervativul si metoda coitus interuptus. In felul asta sansele sunt aproape 0 sa ramana.

| Hαppiηеss a răspuns:

Buna, da pastila este buna din moment ce a luat-o nu are cum sa ramana insarcinata, insa are si efecte negative fiind o bomba hormonala provoaca o gramada de dereglari ale organismului de aceea este posibil ca menstruatia sa ii intarzie.

| AdrianAdrian1234 explică (pentru Hαppiηеss):

Am intrat pe linkul trimis de YOGYtheGENTLEBEAR si am citit ca pastila este buna, deci asta am inteles si am avut dreptate, cu cat iei pastila mai repede cu atat este mai isi face efectul mai bine, dar vreau sa mai intreb :
--> Pastila mai are efect, daca prietena mea este in,, perioada periculoasa'' ( trebuie sa'i vina ) de asta ma tem... poate ca nu'si face efectul...
Daca intarzie menstruatia inseamna ca este de la pastila sau a ramas insarcinata?

| AdrianAdrian1234 explică:

Am intrat pe linkul de la YOGYtheGENTLEBEAR si ma citit ca pastila este buna si cu cat o iei mai repede cu atat mai bine isi face efectul, prietena mea a luat pastila dupa 30 de min dupa ce am descoperit ca prezervativul s-a rupt.
Intrebare :
--> Daca prietena mea este intr'o,, perioada periculoasa'' cand am facut dragoste, cea mai periculoasa perioada, pentru ca trebuie sa'i vina AZI sau maine, in mod normal, pastila isi mai face efect? sau este prea tarziu?
Iar daca intarzie se poate sa fie efectul pastilei sau ca a ramas insarcinata?

| AdrianAdrian1234 explică:

Astazi trebuia sa'i vina teoretic
luna trecuta a venit pe 26, cu intarziere, trebuia pe 23, si azi trebuia sa'i vina, dar nu simte nimic, sunt sanse mari sa intarzie?

| Alcyon a răspuns (pentru AdrianAdrian1234):

Pai dupa ce-a luat porcariile alea de pastile... cine stie cand o sa-i mai vina. eu in locul ei mi-as face griji pentru sanatatea mea, nu pentru o sarcina care probabil nici nu exista.

| Hαppiηеss a răspuns (pentru AdrianAdrian1234):

Este posibil sa ii intarzie din cauza pastilei, cum ti-am spus si mai sus provoaca foarte multe dereglari hormonale, de sarcina nu se pune problema.

| Hαppiηеss a răspuns (pentru AdrianAdrian1234):

Si inca ceva, am observat la o gramada de persoane intrebarea asta " i'a intarziat menstruatia oare este insarcinata? "..Prieteni cand o femeie ramane insarcinata menstruatia nu intarzie, nu mai vine deloc timp de 9 luni!