| Deeeaa22 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru.
Am avut acum 3 luni un act sexual neprotejat. Specific ca a fost primul act sexual. (Fiind virgina).Am luat pilula de a 2a zi in doza unica (72 de ore) am luat-o fix când s-au făcut 72 de la actul sexual. De atunci mi-a venit menstruația in fiecare luna, am făcut și 2 teste acestea fiind negative. Este posibil sa fiu însărcinată? Dacă el nu a ejaculat in mine?

Răspuns Câştigător
| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Nu! Nu este posibilă o sarcina din moment ce ati consumat pilula aceea, si menstruatia a venit lună de lună de atunci până in prezent! Ce te face sa crezi ca ai fi? Mai ales ca ai si facut testele acelea de sarcina, care au avut rezultat negativ... Deci stai fara grijă. Seara buna!

| Deeeaa22 explică (pentru Carinaaaaaaaaa):

Am tot citit pe internat ca mentra poate sa ți vina și in timpul sarcinii. Iar acum câteva zile am vomitat și am avut amețeli. Am vrut sa fiu sigura. Mulțumesc pentru răspuns. O seara bun!

3 răspunsuri:
| дфтф a răspuns:

Salut, hai sa clarificam :
1.Pai tu vorbesti de ceva ce a avut loc acum 3 luni sau recent?
2. 72 de ore e maximul in care mai poti lua pastila ca sa-si faca efect, pe viitor daca mai iei, ia atunci in ziua aceea.
3. Au trecut 3 luni, ti-a venit ciclul + 2 teste negative, mai clar de atat ce vrei? Nu esti insarcinata, copilu` si sperma nu sta in vagin/uter 1 secol, spermatozoizii au o durata de viata de circa 2 -3 zile si mor.
4. Fa protejat, nu te juca cu focul, o sa te doara!

| Deeeaa22 explică (pentru дфтф):

1. Da asta s-a întâmplat acum 3 luni
2. Știu ca 72 de ore este maximul in care pot sa iau pastila, și voi fi mai atenta pe viitor.
3. Am vrut sa fiu sigura chiar dacă testele și ciclul mi-a venit. Mulțumesc pentru răspuns.