| IanaIana9 a întrebat:

Bună,am nevoie de câteva informații de la voi,căci de pe net nu le găsesc,nici nu pricep nimic în termenii de medicină specializată.
Prietenul meu mi-a zis că a suportat mai multe intervenții chirurgicale,însă nu a vrut să-mi spună la ce, am zis bine, nu doream să-l pun într-o situație incomodă dar îmi cam venea în cap la ce ar putea fi.
Am lăsat totul în urmă, nu mai acordasem atenție discuției acelea.
După 9 luni împreună, o prietenă foarte bună de a lui care e și prietenă cu mine mi-a zis că el a suportat multe operații la partea masculină și că nu știe dacă poate face copii.
Vin cu întrebarea...E posibil să nu poată face copii?
Operațiile le-a avut când era mai mic, are 19 ani, eu curând 18.
Dacă merge tot bine la noi mai departe,eu aș vrea să putem avea copii, dar dacă nu poate face eu nu pot fi cu el.
Iubesc copiii, iar gândul că nu voi putea să-l am pe al meu niciodată nu-mi dă pace.
Vă rog seriozitate maximă, mulțumesc!

11 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Dacă îl iubești, îl iubești chiar dacă nu puteți avea copii prin contact sexual. Dacă nu, eu consider că trebuie să fii sinceră cu el. Spune-i ce ai aflat, întreabă direct, dacă poate face copii, dacă nu, vă despărțiți.
A înainta cu o relație, pe care nu o vrei, dacă el e eunuc, înseamnă că îți bați joc de sentimentele lui.
Iar, copii se pot face prin însămânțare artificială, cu spermă de la el, chiar dacă nu poate ejaculări. Sau prin banca de spermă anonimă. Sau există case de copii, unde destule mame abandonează din diverse motive, pruncii, de unde poți deveni asistentă maternală, iar copilul, apoi, poți cere să îl adoptezi.
Dar, repet, o discuție între voi doi, despre problemele lui medicale, va fi benefică!

| IanaIana9 explică (pentru romeo78):

Îl iubesc însă iubesc și copiii foarte mult, nu-mi bat joc de sentimentele lui, aceasta este realitatea, fiecare își dorește un copil al său, nu vreau să-mi pierd tinerețea până să facă tratamentele și până să fiu însărcinată fără să am certitudinea dacă voi avea sau nu copii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Care e rostul intrebarii? crezi ca avem puteri paranormale sa aflam noi ce operatii a avut el?

| IanaIana9 explică (pentru suntserios):

Mă gândeam că poate cineva a trecut prin astfel de situații și ar putea da câteva exemple întrucât eu nu știu de ce a fost operat.
Poate sunt operații care nu dăunează deloc, și poate face copii.

| suntserios a răspuns (pentru IanaIana9):

Inca odata, de unde sa stim noi prin ce operatii a trecut el? Te ajuta cu ceva daca le insiram pe toate?

| Violleta2022 a răspuns:

Problema asta o poti discuta numai cu el, ca noi chiar nu putem stii unde a suferit el operatiile si ce anume i s-a intamplat, daca i-au fost inlaturat penisul, testiculele sau este hermafrodit si are ambele sexe samd.

Dupa cum vad, nu ai folosit nici un termen specializat sa ti-l putem "traduce" si nici nu stii macar la ce anume se refera.
Intreaba-l, discutati, chiar daca este o problema delicata, tot trebuie sa stii de la bun inceput, ce natura are el si daca are cum si mai ales cu ce, sa faca copilasi.

| sofisis a răspuns:

Nu o sa aiba nimeni cum sa iti raspunda la aceasta intrebare sa stii.
Depinde ce fel de probleme a avut si depinde ce fel de interventii a suferit. Nu e musai sa fie steril doar pentru ca a fost operat.
Infertilitatea se va determina doar pe baza de analize specifice iar asta este un subiect care trebuie dezbatut de voi amandoi. Este posibil ca el sa nu stie daca este sau nu steril. Daca pentru tine este ceva important, la un moment dat va trebui sa stai serios de vorba cu el pe tema asta si sa va apucati de investigatii medicale.

| IanaIana9 explică (pentru sofisis):

Cum am mai spus, mă gândeam că poate cineva a mai trecut prin astfel de situații și ar putea da câteva exemple, dacă poate e steril sau nu.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Dar la varianta adopției de ce nu te gândești? Eu in locul tau nu l-as părăsi doar pentru că nu poate face copii. Stiu că este dureros dar sunt si alte soluții dacă îți dorești copii. Este doar o parere.

| IanaIana9 explică (pentru Rux04):

Știu,însă eu îmi doresc să am un copil din sângele meu și al soțului, vreau să-l nasc, să-l simt aproape, să îl cresc de mic, să știu că simte că eu sunt mama lui.

| cristian200313 a răspuns:

Daca nu puteti face copii, il parasesti si inseamna ca iti bati joc de sentimentele lui, Daca il iubesti cu adevarat, nu conteaza daca poate face copii sau nu. In plus ca poti sa adopti un copil.