| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de câteva sfaturi. Am început să vorbesc cu un coleg de facultate cam acum un an și ceva. Intre timp ne-am apropiat. Am devenit întâi buni prieteni și apoi ne-am dat seama că ne plăcem reciproc și după numeroase apropouri despre ideea de a fi împreuna intr-un final mi-a propus asta. Am zis da. Însă mai apoi a început perioada asta mai dificila cu pandemia, care ne-a făcut să stăm departe unul de celălalt. Problema mea este următoarea: el este genul de băiat care așteaptă să fie el contactat. A inițiat și el uneori câteva conversații însă foarte putine. In rest, eu am fost cea care începea conversația cu el. Îmi răspunde mereu repede și de multe ori vorbim ore întregi însă există momente in care îmi răspunde scurt și sec. E drept ca foarte putine. Ideea e că mi-as dori sa mă caute și el nu doar eu pe el. Mi-a zis că oricând vreau sa ii vorbesc ii pot da mesaj, dar ca el nu caută lumea. Și că după fosta lui relație, s-a obișnuit sa nu mai sune sau sa dea mesaje. Vrea sa fie cu mine însă știe ca ii e greu sa mă caute. Ca el prefera sa vorbească fata in fata cu mine sau cu orice alta persoana. Dar momentan nu putem sa ne vedem pentru ca suntem din orase diferite. Ce as putea face sa îl determin sa mă caute și el?

Răspuns Apreciat de Editori
| Unsfatbun a răspuns:

Bună! Ați putea să faceți un efort și să vă întâlniți undeva într-un oraș la mijlocul distanței dintre voi. Să nu fie cu supărare pentru nimeni!
Sunt lucruri pe care nu le putem face la telefon.
Acolo poți să-i spui că ai vrea mai multă atenție din partea lui și că niciodată nu te deranjează dacă te caută!
Ai nevoie de afecțiune și mi se pare omenește să fii și tu "răsfățată"!
Succes!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ati putea incheia o conventie - intelegere pe baza caruia fiecare sa initieze o discutie dupa un anumit program. De asemenea, sa fie stipulata si ''penalizarea'' pe care sa fie obligat sa si-o asume si sa o suporte cel care nu-l respecta clauza respectiva. Poate ca asa se va sti/simti obligat sa te caute si el, cel putin de ''teama'' daca nu din dragoste. big grin

| Sofer a răspuns:

Asa e el de fel. Dacă nu îmi da nimeni mesaj, nici mie nu îmi vine sa inițiez o conversație dar totuși o mai fac dacă doresc sa vorbesc.

| cristimihailov a răspuns:

Ai putea sa incerci cu unul din orasul tau...

| PaulcereAjutor a răspuns:

Daca nu il cauti o vreme, il vei face sa se gandeasca mai mult la tine si sa iti dea mesaj primul.

| DoarOSimplaIndragostita a răspuns (pentru PaulcereAjutor):

Sincer, m-am gândit și eu la asta însă nu știu sigur dacă mă ajută. Adică încă nu suntem atât de apropiați, iar el atât de Atașat emoțional de mine cred. Am zis totuși ca încerc sa văd cât timp nu mă caută. Și am 5 zile de când nu am mai inițiat nicio Conversație însă nu mi-a dat niciun semn deocamdată. Știu ca tine la mine. Și sper sa reușim sa ne întâlnim cât de curând pentru a putea petrece timp împreuna ai pentru a-i spune sincer de faptul că practic am nevoie de atenția lui. Sper sa nu fac ceva greșit și sa îl fac sa se îndepărteze de mine. Nu vreau sa creadă ca îl presez.

| RoxyWentz a răspuns:

Si asta e dilema vietii.

| sebibengosuu7 a răspuns:

Daca ajungi aproape de el te stinge de gat si te pune pe jos lol