| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi urgent! Special pentru persoanele din Ploiesti! Funda!
Am avut contact sexul pe 1 si 8 iunie.
Sunt foarte nelinistita, luna trecuta mi-a intarziat menstruatia 9 zile dar a venit, si a fost normala.
La nici 2 saptamani de cand mi-a trecut, a inceput sa ma doara sanii, spatele si putin in jurul buricului.[ca la menstruatie]
Dupa 2 zile [adica acum 3-4 zile] am inceput sa am greturi pe toata perioada zilei si n-am pofta deloc de mancare.Din contra parca ma simt satula, si mi-e cam scarba.
Aseara, am facut un test a iesit negativ.
Ce credeti ca poate fi?
Si daca as fi insarcinata..stie cineva un cabinet unde poate face avort la minore in Ploiesti?[am 17 ani impliniti]
Va rog, nu-mi da-ti raspunsuri in bataie de joc, gluma.e un lucru important si serios si sincer sunt disperata nu stiu de cum pot reactiona! Si nu vreau sa pastrez sarcina!

28 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Respira! testul se face cu prima urina nu la mijlocul sau sfarsitul zilei. agitata trebuia sa fii cand ti-ai tras-o, nu acum! esti praf! faceti si habar nu aveti ce! dumnezeu sa aiba mila de sufletul ala daca exista

| JohnnyBi a răspuns:

Dati* se scrie legat. sa te freci fara protectie poti, dar sa inveti utilizarea cratimei, ioc.

avort se face la minore doar cu acordul parintilor sau reprezentantilor legali ai acestuia. si orasul nu conteaza. avand in vedere varsta, poti sa ii iei de mana pe ai tai sa te duci la spitalul petrolul, avand sectie de pediatrie si ginecologie.

fara parinti, oricine se ofera sa iti faca avort la varsta ta savarseste o infractiune.

| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Si aici dau peste tine, cata gramatica faci pe site-ul astalaughing)

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ar invata in clasa a5a...poate din critica nu mai pica 50% din ratatii actuali la bac si sa dea vina pe profesori. 1 zi pe site-ul asta si iti dai seama ca prostia si lenea nu sunt datorate sistemului educational deficitar ci a elevilor. 17 ani si poceste limba romana, mai ales in situatia aia. da-ti= a iti da tie, dati = a imi da mie. da-ti exemple = sa imi dau singur exemple. e logic. credeam ca va invata ciorect-r cu da-te-n ala. sau krem cu mama ta are cratima...eh, nici atat

| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Lasa laughing nu ai cu cine pe aici :3.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai unde să faci avort fără a fi însoţită de un părinte/tutore legal!

Testul de sarcină făcut NU este concludent deoarece NU l-ai efectuat corect ( cu PRIMA urină de dimineaţa )!

Eventual, să REFACI 2 teste de sarcină CORECTE, aşa cum EXPLIC mai jos :

Atunci când „presupui" că ai rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POŢI face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz ).

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Vezi şi un Prospect la linkul :
http://farmaciaverde.util21.ro/......mexim.html

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou"/casetă ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când ai avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), mai ales dacă următorul ciclu o să-ţi întârzie, poţi să FACI testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Dacă faci testele CORECT atunci au SIGURANŢĂ de 98-99 %, se „confirmă" unul pe altul.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai fa un test pentru a fi sigura daca e negativ e bine daca e pozitiv. nu avorta.

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

E corpul ei si are dreptul sa nu pastreze o sarcina daca nu vrea...cine te crezi tu sa-i spui sa nu avorteze?

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Ma amuzi grav :)).
http://www.sfatulmedicului.ro/......nata_20376
uite dragostea mea atatea ''mame'' care si-au omorat copii si i-au rupt in bucati ca pe niste carpe si au fost aruncati prin canale doar din inconstienta lor, si acuma se cred niste criminale si nu mai raman insarcinate sufera si trec prin depresi cumplite dar ce au facut au facut cu mana lor nu le-au dus nimeni cu cutitu in os.
Pentru un avort trebuie sa fi pregatita si puternica psihic si fizic nu e o chesti ca ''vai ce am facut hai repede sa nu afle parinti '' pentru asta trebuie sa traiesti toata viata cu gandul ca i-ai luat dreptul unui om sa traiasca inainte sa vada lumina zilei;) trebuie sa fi un om hain si sadic sa ai atata suflet sa-ti omori pruncul sange din sangele tau care l-ai facut prin dragoste, rodul iubiri tale este de fapt el. Tu vezi copaci aruncandusi muguri primavara jos? Uita-te in jurul tau suntem superioare tuturor vietatilor dar totusi atat de inferioare o pisica isi creste 5 pui ii educa pentru viata ii invata sa se descurce nu am vazut animal sa-si omoare propriul copil. Mama e sfanta pentru copilul ei, mama e protectoare lui. Apropiete de un pui de animal cand e cu mama lui sa vezi ce va face mama? Va marai, va latra, va scoate ghiarele te va ataca va fi instare sa te despice doar sa ii lasi puiul in pace, nu? Inferioriori atat de inferiori restului de vietuitoare totul e sub ochi nostri dar noi suntem orbi.Citestei suferinta unei mame care are probleme medicale si nu poate avea copii un sentiment de nedescris atatea femei care sufera si atatea femei care isi alunga puiul de la piept doar ca sa scape ea de griji si sa traiasca bine mersi ca sa ce? Peste o luna sa intretina din nou relati sexuale, dar nah nu o cearta parinti nu o sa suporte gura lumi mai bine in loc sa-si priveasca copilul in ochi si el sa ii vindece toate ranile si sa spuna pentru tine lupt. Sincer imi pare foarte rau ca dupa revolutie in 1989 a fost legalizat avortul in Romania.

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu dau doi bani pe textul asta fluviu pe care cu multa plictiseala l-am citit. Nu dau doi bani pe boracii rupti in bucati ca pe niste carpe. O femeie are dreptul sa decida pentru ea insasi, are dreptul sa nu accepte ca trupul sa-i fie invadat de un plod neinvitat. Boracul ala, ar trebui sa aiba dreptul sa traiasca doar daca a apucat sa se nasca (desi din cate stiu eu, legal ai voie sa ii "scuipi" afara doar pana la 3 luni de sarcina)...dar pana atunci, trebuie ca o proasta sa se chinuie cu el timp de 9 luni. Nu omul trebuie sa fie stapanit de natura, ci natura de catre om (chiar daca omul nu e indeajuns de inteligent sa se protejeze atunci cand face sex). De multe ori nu reusim, dar in cazul asta o femeie are dreptul si puterea de a decide...in termenii legii (pentru ca nu o indemn sa incalce legea) PS: Chiar nu m-a sensibilizat absolut deloc textul tau.

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Nu ti-am cerut sa fi sensibilizat/a da o femeie poate sa isi aleaga singura soarta dar o femeie atata timp cat nu vrea copil sa se protejeze sunt atatea moduri in care se poate proteja of. Sunt de acord cu un avort in cazul unui viol in cazul in care mama ar putea muri la nastere sau in cazul in care copilul are o malformatie cu care nu ar putea trai dar sa fi iresponsabila si sa consecinta faptelor tale sa il dai afara si sa regreti toata viata pana la urma si fiecare fapta pe care o faci are o consecinta si pana la urma pentru fiecare platesti un pret ea ar putea plati cu viata sau chiar sa devina o mama din categoria sterpelor asteptand mila de la alte mame iresponsabile sau care au nevoie de bani ca sa ii poarte un copil in pantece si sa il dea ei dupa nastere(mama surogat) sau sa isi adopte un copil care a fost lasat pe strazi sau la usa internatului pentru ca mama sa nu a avut conditi. Ea nu poate face la fel ca mda... 9 luni e mult de plata pentru o ora de sex.

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Din nou ai reusit sa ma plictisesti teribil cu detaliile tale lacrimogen-telenovelistice. Foarte multe femei nu sunt interesate de procreere si au dreptul sa refuze aceasta optiune (chiar daca fac o greseala si raman gestante). Nu le spune tu ce ar trebui sa simta si ce trebuie sa faca in sensul acesta! Cine te crezi?!

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Imi pare rau ca intreb fata sau baiat si cati ani?

| Ellaaa1993 a răspuns (pentru wildthing):

Iti multumesc mult de sustinere! Adevarul e ca putini sunt OAMENI, putini isi dau seama ca in momente delicate niste vorbe aruncate in vant, critici pot face si mai mult rau decat e deja.Multi care nu-s in pielea ta sunt in stare sa arunce vorbe cat mai dureroase si tot felul de informatii..bine ca n-am citit!

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar conteaza?

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

La gandirea sadica pe care o ai, probabil.Nu stiu ce sa spun da dupa cum vorbesti si cum susti avortul cu tarie probabil esti vreo penala care a facut si ea avort.
Ps: Asta sper ca nu te-a plictisit.

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci o femeie care face avort e "penala". Hmm...iti dai seama cata pasarica iti dau sa mananci in momentul asta, toate femeile care au avortat vreodata? PS: In fantezia mea, pasarica aia pe care o mananci, este cat mai nespalata si plina de "aroma"...pentru ca asa o au penalele.

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

Imi pare rau sa te corectez dar ma refeream strict la tine :3 + nu toate femeile au avortat pentru ca asa au vrut pasarica lor. Si daca pasarica aia a penalelor e nespalata si cu aroma mai spalate.

| wildthing a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti o creatura demna de mila si in acelasi timp dispret, careia natura i-a jucat o festa teribila. Ai avut ghinionul sa te nasti cu un creier neputincios, setat pentru secolul al XVI-lea, dar sa fii nevoita sa traiesti in zilele noastre. Eu zic sa iti pui rochia aia lunga pana in pamant, sa iti pui baticul pe cap, sa iti iei cei 6 plozi pe care probabil deja i-ai fatat pana sa implinesti 30 de ani....si sa te duci la biserica baptista, penticostala, evanghelista sau cine stie ce alta secta a carei adepta esti. Si invata sa scrii inainte de a avea indrazneala sa mi te mai adresezi. Ma dezgusti.

| anonim_4396 explică (pentru wildthing):

rolling on the floor))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

| Hakuouki a răspuns:

Cand ai zis ca vrei sa fie din Ploiesti ma gandeam ca vrei sa fie cineva tatal copilului, sa-ti traiasca oricum.

| AlexandraCris a răspuns:

Dacă ai făcut un test şi a ieşit negativ, nu este vorba de o sarcină. Pentru liniştea ta mai fă unul. Sau du-te la un ecograf.
P.s. Nu sunt din Ploieşti ca să îţi pot recomanda un cabinet, dar pentru liniştea ta, ca să te asiguri că nu eşti însărcinată, ţi-aş recomanda să mai faci un test şi, dacă vrei, să te duci la un ecograf.

| Ellaaa1993 a răspuns:

VOI AVORTA!
Am un viitor in fata, o greseala d-asta mi-l poate strica.
Voiam doar sa stiu daca sunt fete minore prin Ploiesti care au avortat.

| EdiShadow a răspuns (pentru Ellaaa1993):

Ti-a placut putulica la scortisoara, nu te-ai gandit inainte de a ti o baga ala? Si in primul' rand intreaba-l dracu daca a terminat in tine sau nu. Sau i-ai uitat numele? PENIBIL!

| Ellaaa1993 a răspuns (pentru EdiShadow):

Nu cred ca ma cunosti ca sa comentezi atat, e prietenul meu de 1 an jumatate! Nu a terminat in mine si ne-am protejat de fiecare data! te rog sa vorbesti frumos!

| anonim_4396 explică (pentru Ellaaa1993):

Daca spui ca nu a terminat in tine si ca v-ati si protejat de fiecare data atunci aceste stari pot fi din diverse alte cauze.Mai asteapta apoi mai fa un test de sarcina.Protejati-va de fiecare data iar avort fara acordul parintilor mai mult ca sigur nu ai unde sa faci.

| Ellaaa1993 a răspuns:

VOI AVORTA! Am un viitor in fata.
Voiam doar sa stiu daca e vreo fata pe aici, ..de preferinta minora din Ploiesti, care a mai trecut prin asta.

| Ellaaa1993 a răspuns:

M-am protejat!
Sunt foarte agitata, nu sunt atenta cum scriu..atatea critici.