| laviniabeluska11 a întrebat:

Am nevoie de câteva sfaturi. Vă rog să vă păstrați comentariile răutăcioase. Am avut o relație de câțiva ani si in ultimul timp a inceput sa scartaie, în ultimele luni ne certam din orice. Noi suntem foarte diferiți și nu il pot înțelege ca om si nici învers. Ne-am iubit foarte mult în ciuda acestui fapt, dar acum s-a terminat. Eu sunt o persoană foarte dificilă, la fel si el. Ne certam foarte mult din cauza surorii lui și până la urmă a înțeles că am dreptate, dar eu am fost oarbă si nu am mai văzut că a încercat tot posibilul să ne înțelegem. Problema mea este că sunt irascibila peste măsură și mă enervez din orice, iar când o fac mă comport urât cu el, îl injur, jignesc, plâng până vomit si apoi ne împăcam. Așa a fost până acum. Eu sunt si o persoană foarte frustrata si nu îmi convine nimic la mine, mereu sunt nemulțumită de orice. Aș vrea să merg la un psiholog pentru că nu îmi mai suport stările și simt că am nevoie de ajutor. El e drăguț cu mine, atent și mereu a dat tot ce a putut ca să mă facă fericită. Poate uneori nu mai avea bani si imi lua mie ceva ca sa ma facă fericită. Au fost multe situații. Eu nu am știut că era așa. A făcut foarte multe pentru mine si la fel si eu pentru el. Însă el nu intelege comportamentul meu când sunt nervoasă si eu nu îl înțeleg pe el când e rece si visează. Atunci am senzatia că nu mă iubește si ca ii sunt indiferenta si ma port ca un vulcan. Voiam sa vorbim, sa ne împăcam, dar mi-a zis ca nu mai are rost pentru că ne certăm din orice și nu ne putem înțelege. Eu îl vreau cu tot sufletul înapoi, după ce stau puțin singura, însă nu știu dacă va mai vrea. Aș vrea sa încercăm să o luăm ușor ușor de la început si sa ne gândim la ce e bun si sa ne prețuim unul pe altul... Ce ar trebui să fac? Să aștept? Nici nu știu...

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Toata ziua vi cu basmu asta aici fiind grea de cap el pare domol altul nu tear suporta

| corbulalbrosu a răspuns:

Puneti punct final relatie. In caz contrar va veti mai amagi in continuare inca o vreme dar finalul va fi acelasi. Ani cei mai frumosi ai vietii irositi inutil in certuri si nemultumiri. Sau te hotarasti sa-ti modifici comportamentul drastic si... definitiv. Sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să îți acorzi un timp, să te gândești la tine și la problemele care le ai și să le rezolvi.
Eu cred că îți e frică de singurătate iar în cazul acesta degeaba vă mai dați o șansă.

| Emma30555 a răspuns:

Il vrei inapoi ca il iubesti sau din obisnuinta? Tu trebuie sa meditezi putin asupra ta, trebuie sa inveti sa te apreciezi mai mult, si sa inverci sa fii mai calma sa nu mai pui la suflet orice. Cat despre el pot sa spun ca oamenii nu pot reactiona cum am vrea noi, nu poate sa gandeasca ca tine si nici tu ca el, certurile nu aduc nimic bun, la cerata fiecare crede ca el are dreptate, cel mai bine e sa actionezi cu intelepciune sa vezi situatia in ansamblu

| Foame a răspuns:

Poti citi Bărbații sunt de pe Marte, Femeile sunt de pe Venus de John Gray,aceasta carte te va ajuta sa intelegi mai bine comportamentul tau si al lui cat si o rezolvare pentru neintelegeri,eu unul am avut parte de multe revelatii in aceasta carte.

Acum uni oameni cand vad ca trebuie sa faca ceva(sa citeasca in acest caz,ceea ce este o adevarata amenintare adusa persoanei lor),prefera sa respinga sfatul (ceea ce nu ma intereseaza), cauta ceva rapid, sa se rezolve instant problemele daca se poate.
Consider ca nu este un raspuns simplu, de acea trebuie sa te cunosti pe tine, sa lucrezi la tine insuti, sa iti imbogatesti cunostintele despre natura femeii si a barbatului.Pentru o cearta este nevoie de doi oameni, dar doar de unul pentru a o incheia.

"A făcut foarte multe pentru mine, si la fel si eu pentru el. Însă el nu intelege comportamentul meu când sunt nervoasă si eu nu îl înțeleg pe el când e rece si visează. Atunci am senzatia că nu mă iubește si ca ii sunt indiferenta si ma port ca un vulcan."-este un exemplu tipic de neintelegere, in carte exista raspunsul la aceasta nedumerire, iubirea nu este indeajuns pentru o relatie armonioasa, comunicarea eficienta este cheia.

"Singura problema pe care o au oamenii este ca ei cred ca nu ar trebui sa aiba probleme"