| 354 a întrebat:

Am nevoie de niste pareri, daca voi aveti o relatie de 3 ani de zile ma refer la faptul ca un an la petrecut la tara, unul cam n-am certat si o jumatate de an am fost impreuna, dar in fine nu asta conteaza. El vrea sa trecem la urmatorul pas al relatiei noastre, dar eu nu prea imi doresc asta desi i-am promis ca o sa vreau, i-am zis asta deoarece credeam ca pot sa o fac, dar stiti vorba aceea cand esti pus fata in fata cu problema nu mai esti sigur ca o poti rezolva. Eu una am o parere foarte diferita de a lui pentru sex, as vrea sa astept pana la casatorie adica sa o fac cu acela care imi va fi sot. Credeti ca o iubire adevarata poate rezista si fara sex?

Răspuns Câştigător
| Jony123 a răspuns:

Da, iubirea devarat rezista fara sex, pentru ca isi respecta partenerul si nu vrea sa ii incalce deciziile si dorintele. Daca el te iubeste cu adevarat ii spui, uite ce e, tiam promis ca o vom face dar problema e ca nu-s pregatita si as vrea sa o facem si dupa ce ma marit.
Daca el chiar te iubeste te va intelege si iti va respecta dorinta. Asta e si o ocazie in care poti sa il testezi, daca el va zice ca nu vrei sa o faci cu el din nu stiu ce cauza idioata inseamna ca nu te iubeste si nu se merita sa o faci cu el daca esti virgina si nici sa mai ramai cu el impreuna.
Sper ca te-am ajutat. Funda? Plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

7 răspunsuri:
| Dominicc a răspuns:

Hah. o sa iti spun parerea mea. asa ca te rog. nu te ataca sau nu ma atacati. nu as vrea sa imi stric parerea despre voi, prieteni!

Ideea e urmatoarea!
O relatie se cand incepe, cuprinde tot! ok? deci si sex. Eu nu vad doi parteneri sa stea 3 ani, si fara sex. si sa ii mai spui ca asteapta ca nu sunt inca pregatita. Ok. sa inteleg ca varsta ta ar fi ceva intre 17-19. sau daca ma insel. da-mi peste bot usor.

Poti sa ii impui sa nu faceti pasu asta din N motive feminine. Orgoliu. frica de a nu te eticheta ca o sa fi usuratica sau. alte 1000 de motive. Nu e nimic rau sa mentii o "realatie" fara sex dar cu ocazia asta te gandesti putin logic. are iubita. tu esti aceea, vrea si el sa fie satisfacut. deci tu esti iubita lui.
Cu ocazia asta. inca odata. vrea sa se simta bine cu tine. si inca nu prea vad ca se simte din moment ce va certati. pauze. etc etc dramatisme.
Posibil sa il satisfaca alta. poate stii deja chestia asta. in 3 ani sa stau cu o fata si sa nu avansam. mi se pare ca nu sunt bun deloc pentru ea. adica nu ii produc atractie destula. desigur. nu poate fi doar vina mea. mai sunt alte 10 prejudecati care se pot baga aici.

Cunosc persoane care au stat si 2 ani pentru o fata. sau dupa o fata sau ma rog. cum vrei sa o iei ca perspectiva. si care au acum relatii cu aceea fata. Deci. daca tot au asteptat atat. poti sa te gandesti ca nu au stat doar pentru sex de la tine. ci vor mai mult.

Ca vrea sa treceti. e ceva normal. e relatie in mama ei,,. relatia implica si sex. si asta implica de obicei la inceputul relatiei. daca o iei pe partea cealalta. Asa os a auzim mai mereu de la o persoana care are deja o relatie stabila sau de la o fata/femeie care e stapana pe sine si cunoaste genurile de baieti sau genurile de fete...

"Eu una am o parere foarte diferita de a lui pentru sex, as vrea sa astept pana la casatorie adica sa o fac cu acela care imi va fi sot " hmm. nu e rau in asta dar. el nu o sa astepte atat. sper ca te gandesti. si daca zici in gandu tau " da-l in masa. o sa stea altu." nu o sa reusesti nimic. ca. Nu o sa stea! Traim in timpul vitezei. si lucrurile merg repede. aiurea. si uneori dezorientate.

Conteaza si varsta. de obicei o fata de 20 de ani. nu prea spune astea. ci prefera si fie condusa de sentimentele ce i se ofera din partea barbatului. sa fie atrasa.

O fata de 15. se lasa manipulata. si ca urmare manipuleaza.

O femeie de peste 28. vrea relatie/aventura. vrea stabilitate.

smd.

acum depinde de tine cum si ce vrei. Inteleg situatia oarecum dar. e bine sa fie echilibru. adica. ma simt bine cu tine. da te fac sa te simti si tu bine cu mine.

Multi or sa spuna ca Da! se poate! ei. asta o poate spune si cuneva care a avut pana acum 3 relatii? cel putin? Si alea de minim 8 luni! oare o persoana ca aia ce va raspunde?

O fata care a stat doar cu baieti. s-au pupat. sarutat. ma rog. sau atins. dar fara ceva mai mult. va zice si va crede mult timp ca se poate si fara sex.

Dupa cum am zis. depinde varsta.
Ori am prietena ori am amica. una din ele!

Sexu nu se discuta. se face!

| Dominicc a răspuns:

Nah, ce sa spun thinking imi pare rau ca mi-am irosit timpu sa iti spun ca de fapt. te doare in pix de parerea unora :d

Fa ca tine big grin cum te duce capu...

| stweety10 a răspuns:

Da normal ca poate rezista si daca nu iti accepta principiile inseamna ca nu te iubeste atat de mult. Daca asta iti doresti tu si te face sa te simti mai bine trebuie sa iti respecte decizia si sa te astepte. Pentru ca din cate citesc imi dau seama ca tu crezi ca nu il cunosti destul de bine si cred ca ai dreptate, deci sa nu faci prostia sa faci sex cu el chiar daca tu nu vrei. E corpul tau si viata ta, deci trebuie sa fi atenta la ce decizii vei lua.

| 354 explică:

Buna.In primul rand, eu nu am zis ca o sa-mi fac alt prieten care sa ma astepte, sincer iti spun KonnstantinC ca nu ma intereseaza alta relatie daca aceasta nu va merge o sa imi fac atunci cand eu o sa ma simt pregatita sa fac si pasul cel mare, eu ti-am cerut o parerea iar tu ai inceput sa imi scrii citate care sincer nu ma prea intereseaza.Ma refer strict la KonnstantinC.papa

| rapa a răspuns:

Iti aduc sfoara si sapun tu cauta chibrituri si benzina ca sa te rezolvamtongue

| WeaponGirl a răspuns:

Eu una nu cred ca poate rezista...nu e vorba neaparat de iubire aici,ci de nevoile umane, daca nu-i dai, se duce la alta...chiar daca te iubeste, tu vrei sa spui ca in astia 3 ani el a stat pe,,tusha,,? big grin sfatul meu : fii serioasa,deschideti sufletul si lasa inhibitiile, daca spui ca e,, iubirea adevarata,, ce mai astepti? sa ajungi babeta?

| ravens a răspuns:

Buna fete ca tine se gasesc greu, dar nu ai de unde sa stii daca si el vrea sa se casatoreasca cu tine...sau pe el il intereseaza doar sexu.Mai intai afla si vezi si tu.o zi buna