| laviniabeluska11 a întrebat:

Am nevoie de o părere. Lucrez într-un domeniu în care vreau să fiu foarte bună și am șansa să plec să lucrez câteva luni în afară. Nu vreau să rămân acolo, ci doar să capăt experiență și să văd cum se desfășoară lucrurile acolo. Problema este că am discutat cu iubitul meu și el nu este de acord ca eu să fac asta. Mi-a spus la inceput că se desparte de mine dacă plec pentru că el nu are încredere că poate face o familie cu mine dacă eu mă duc acolo. I-am explicat clar că e doar o experiență si ma întorc. Nici măcar nu se bucură și nu e fericit pentru mine că am o șansă și că am trecut prin niște interviuri. Mi-a zis ca eu caut doar bani si faimă, ceea ce nu este așa. În același timp, sora lui e plecată intr-un schimb de experiență in altă țară si el e foarte mândru de ea, spune la toată lumea. Pe cand pentru mine nu se bucură absolut deloc si nu mi-a zis măcar o vorbă bună. Nu apreciază stradania mea si faptul că am pornit de la 0 fără să mă ajute nimeni. Nu mi se pare normal felul cum vede lucrurile. Ce să fac? Mă simt neapreciata de către el si nesustinuta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sincera sa fiu, nu vad un viitor fericit alaturi de un om, care nu are pic de incredere in tine.
Daca ma uit bine la intrebarile tale mai vechi, vad ca asta este de fapt un nemernic, care te-a inselat in trecut, care-i gelos pana la dumnezue, care are bube in cap cu duiumul si tu inca il tii in preajma si-l siporti. de ce?
te-a inselat si l-ai iertat, si-a bau\tut joc de tine si in continuare te pune jos si te manipuleaza si tu chiar nu vezi ca te trateaza ca fara pic de respect si dragoste?
Sa-mi fie cu ieratre, dar meriti sa-ti rupa si coastele, pentru ca stai si accepti tot ceea ce un nemeric face numai unei femei proaste. Probabil ca o va afce curand, fiind doar o chestie de timp. vad ca nu se deda de la nimic, este gelos, manipulator, impulsiv, autoritar si curvar in plus, ca sa fie barbatul perfect.
Cel mai mult m-a dezamagit, ca ti-a spus in fata ca nu are incredere in tine si cred ca nu te merita sub nici o forma.
Iti imaginezi ce se intampla, daca va casatoriti si cumva saluti vreun barbat?
In secunda doi, cred ca-ti muta gura direct la urechi!
Niciodata, dar absolut niciodata sa nu accepti langa tine un barbat gelos, ca te calca in picioare cand te mariti cu el, ori te bate pana te umple de sange.
Fetita, leapada-te de asta, ca nu vei avea viitor fericit alaturi de el, fa-ti cariera pe care ti-o doresti si cauta-ti un barbat care sa-ti ofere dragoste si incredere oarba, asa cum este normal intr-un cuplu.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca iubitul tau reprezinta exponentul tipic si caracteristic al individului afectat de gelozia morbida, este indicat ca tu sa-ti vezi de viata ta si sa-ti ridici standardele de calificare pentru a deveni ceea ce ti-ai dorit si te-ai luptatinvatand din greu. Este indicat ca in astfel de situatii sa-l parasesti fiindca si pe viitor in intreaga sa viata, el va reprezenta o ''frana'' in evolutia ta dar si in calea fericirii tale. Curaj. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Iubitul tău e egoist, adică se simte mândru de sora lui dar de tine nu?
Ar trebui să te gândești la tine, la viitorul tău.
El nu te iubește cu adevărat, e o iubire egoistă.
Atunci când iubești trebuie să ai încredere în persoana iubită și să o susții, nu să o împiedici să se ridice din punct de vedere profesional.

| Emma30555 a răspuns:

Sa ti vezi de viitorul ta, sa te gandesti la tine. Prietenul tau simte ca te pierde daca ai siucces, nu are incredere in el de fapt. Daca te santajeaza cu despartirea inseamna ca e imatur si egoist.