| CrsB a întrebat:

Am nevoie de un sfat.Sunt cu iubitul meu de 1 an si 8 luni. Avem o relatie la distanta..De ceva vreme,se poarta foarte urat cu mine, ma jigneste si ma face sa ma simt vinovata de toate greselile lui...astazi mi-a spus ca nu ma mai vrea dar tot vorbim.Mi-a mai facut de cateva ori asa,iar apoi a zis ca a glumitsad. Simt ca cedez psihic.Ce sa fac? Nu ne-am despartit niciodata dar de cate ori ne certam, eu il implor sa nu ma lase si tot eu il caut si imi cer scuze..numai pot..nu vreau sa-l parasesc, il iubesc enorm dar nu stiu daca el ma mai iubeste..Imi spune ca nu are pe nimeni,ca doar pe mine ma vrea inima lui, dar la prima cearta face urat sad..Multumesc frumos. Ofer fundita unui raspuns care ma poate ajutahappy

Răspuns Câştigător
| maybetoday a răspuns:

Draguta, suferi din iubire sad am trecut si eu prin asa situatie, relatia mea cu prietenul pe la 2 ani a inceput sa se detrame,asa faceam si eu,el era vinovat,il iubeam enorm si iertam toate prostiile,si il imploram sa nu ma lase.
Dar draguta mea vreau sa te rog ceva, vreau sa te ajut enorm stii cit e de greu, si cine nu ti-ar spune ce si cum tu decizi pentru tine, pe mine nu avut cine sa ma sustina, vreau sa-ti spun totul depinde de tine, ce-ti scriu mai jos citeste cu grija :
1. Sunt sigura ca il cauti tu prea insistent, el te iubeste doar ca toti avem nevoie de spatiul nostru intim, tu prea mult ii intri in coarne si esti prea disponibila, atunci cind el te vrea te gaseste foarte usor, iar cind tu il cauti- cu parere de rau sunt convinsa ca-ti spune ca este ocupat.
2.Lasa-i si lui timp sa mediteze asupra relatii voastre nu fa totul de una singura, lasa-l sa ia si el o decizie, nu reflecta tu pentru ambii.
3. Fii mai retinuta,nu-l cauta,el sa te caute, e foarte greu dar ajuta, sa te tii din cele mai mari puteri sa nu-l suni,iar cind te va intreba de ce nu l-ai sunat spune-i ca ai fost ocupata,ai facut curat, ai ajutat-o pe mama, ai spalat haine, orice, ca sa vada ca ai si alte ocupatii si nu-i oferi lui tot timpul, atunci il va pune pe ginduri "oare cu ce se ocupa fata mea? ia s-o sun sa vad ce face".
4.Fii mai retinuta, nu-i scoate ochii si nu-l certa, in acest caz tu esti vinovata, ca nu-i permiti sa aiba timpul si spatiul lui.
5.Ai prieteni si tu si el, acordai timp si prieteni tale cele mai bune, iesi la o plimbare, poate ca si el are nevoie sa iasa cu vreun prieten, asta-i normal, fiecare avem nevoie sa avem si alti prieteni in afara relatiei.
6. Nu-i mai fa totul pe plac, fii mai dura, dai timp sa refelecteze asupra celor lucruri care te jignesc, doar dai de inteles ca te doare si nu-ti este placut, atit mai mult nici un cuvint.
7."Cu rabdarea treci si marea" spune un proverb, " Iar cu raul nici riul".
8. Fii tare, totul depinde de tine, eu asa am facut, acuma avem 5 ani si 5 luni de cind suntem impreuna!
9. Femeie trebuie sa fie cucerita mereu, la rindul lui si barbatul, gindul ca" gata esti al meu" sau invers nu merge.
Ai grija sper sa fie totul bine! Te iubesc!

| CrsB explică (pentru maybetoday):

Nu pot sa cred, ai ghicit tot ce se intampla.Imi poti lasa un id, te rog frumos? O sa am nevoie de tine!

| ZuzuMissy a răspuns (pentru CrsB):

Nu ii mai simplu sa il lasi tu pe al tau

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Relatiile la distanta au dezavantajul ca adevarul este,de obicei,relativ sau inexistent.
Posibil ca el sa aiba o alta relatie,live,care ii dicteaza comportamentul,cand ii e bine in ea,se cearta cu tine,cand ii e rau,se apropie iar de tine,incapabil sa ramana singur,mangaindu-se cu ideea ca e iubit,totusi!
Si problema nu ar fi o relatie live,sa stii,ci faptul ca tu i-ai acceptat un asemenea comportament!
In ideea sa fie totul bine,i-ai cautat in coarne si acum el face ce vrea,stiind ca nu vrei nicicum sa va despartiti,constient ca poate sa faca si sa-ti spuna orice,pentru ca tu vei fi dispusa sa-l ierti la prima vorba frumoasa.
De data asta nu ar trebui sa iti ceri nici o scuza ci,pur si simplu,sa accepti faptul ca nu te mai vrea.Te-ai gandit la posibilitatea ca el sa-ti fi spus adevarul?
Pentru ca,el e posibil si sa nu aiba nici o alta relatie,dar sa fie satul de un comportament lipsit de coloana vertebrala,s-au vazut si cazuri de genul asta.
Accepta-i despartirea si nu mai alerga dupa el.
Stiu ca sfatul meu te darama complet si nu e ceea ce doreai,dar nu stiu cum suporti sa te umilesti mereu fara sa ai vreo vina sau sa fi gresit cu ceva!
Se pare ca si el e dependent de tine cumva si,posibil,ca reactia ta sa-i dea de gandit si sa se intoarca la tine,dar asta nu ti-o pot promite.Dar macar iti refaci demnitatea pierduta, cat de cat, pentru ca de dragoste nu cred ca mai poate fi vorba, tu traiesti o autoumilinta continua.
O relatie e greu de pastrat, dar ajuta enorm macar sa nu fie la distanta...imi imaginez chinul tau in acest an si opt luni si sacrificiile pe care le-ai facut,cedand mereu!
Si ar trebui sa intelegi ca si de data asta,ca sa fie bine din punctul tau de vedere,tot tu va trebui sa plangi si sa implori,ca sa ajungi la aceeasi situatie umilitoare...
Asa ca,macar o data, reactioneaza altfel.
Tu nu iti dai seama, dar ti-ai creat singura un mare motiv de nefericire si suferinta si continui, insisti.
Poate ar trebui sa te iubesti mai mult pe tine, gandeste-te la asta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Lasa-l dracu'! Un om care acum te jigneste, acum te iubeste nu este cu toate acasa. Sau face asta intentionat ca sa-l lasi si atunci nu mai are nici un rost. Dragoste cu sila nu se poate.

| Purec a răspuns:

Cauta sa ai o relatie...care sa nu fie la distanta. Relatiile la distanta nu sunt bune de nimic. De iubit sigur nu te iubeste, chiar sunt convins ca cel mai probabil are si o alta iubita in viata lui. Lasa-l, o sa gasesti pe altul curand si il vei uita cu usurinta. Nu este nici primul nici ultimul baiat, o sa vezi!

| DaReZon a răspuns:

Daca doresti sa vorbesti cu el in fiecare zi, in fiecare zi, posibil de mai multe ori, probabil devine sacaitor pentru el. Dupa ce vii dupa o zi grea acasa, deschizi faceboook-ul si mai vezi mesajele de la altii, ti se cam duce cheful. Dar totusi nu pot confirma ca asta ar fi cauza. Ce am explicat, a fost in cazul meu.

| neutrino a răspuns:

Asa face el mereu, urat, dar tu nu ai stiut. De cate ori v-ati vazut?

| CrsB explică (pentru neutrino):

Ne vedem odata pe luna.

| ZuzuMissy a răspuns:

Numai fi suparata poate ceva la deranjat la tine ...pentru inceput cati ani ai?

| Piticoot18 a răspuns:

Stiu pin ce treci la faza cu relatia la distanta si eu am avut o relatie de 2 ani tot la distanta (pana acum 1 saptamanalaughing ) dar nu am avut probleme de genul din cauza distantei a decis sa punem punct chiar daca doare si tin enorm la el. Relatiile la distanta nu merg, mai ales daca este distanta mare.Chiar daca stiu ca o sa suferi eu zic sa te desparti de el nu e normal ce face straight face isi bate joc de tine, nu poti sti daca are sau nu pe cineva. Bafta!