| Crina_3524 a întrebat:

am nevoie de un sfatt...

In urma unui contact sexual protejat, am cateva dubii...eu stiu ca prezervativul nu era rupt.

Contactul a avut loc pe 9.07...iar menstruatia trebuia sa mi vina azi, pe 27.07.

in urma cu 2 zile, pe 25.07...a inceput s imi curga putin sange...

si mi e teama pentru ca stiu ca sangele curge si cand esti insarcinata...

e vreo sansa sa fiu? sau mi s a dereglat menstruatia avand in vedere ca abia mi am inceput viata sexuala?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prezervativul, chiar daca este folosit corect si nu se rupe, tot nu protejeaza 100%, ci cam 99, 8%, asa ca un oarecare risc de sarcina poate fi luat in considerare. Insa, atata timp cat l-ati verificat atent si nu era rupt, riscul este foarte mic (chiar daca contactul sexual a fost exact in ziua de maxima fertilitate).
O menstra care a venit cu doua zile mai devreme poate fi consecinta unei minore dereglari determinate de inceperea vietii sexuale.
Coroborand aceste date, cred ca riscul de sarcina este foarte mic si mai probabil este o mica dereglare menstruala. Pentru certitudine, fa un test de sarcina din prima urina de dimineata cel mai devremepe 1.08. Nu uita de consultul ginecologic obligatoriu in prima luna de la inceperea vietii sexuale (dupa menstra); discuta aceasta problema si cu medicul ginecolog pentru a sti mai multe.

5 răspunsuri:
| bsb a răspuns:

Probabil e si din cauza ca esti speriat. nu esti insarcinata. ai greata? sau iti vine sa vomiti?

| Katheeeee a răspuns:

Daca zici ca prezervativul nu era rupt, atunci probabil totul e ok.Sangerarea apare si in urma dezvirginarii, chiar si la cateva zile dupa primul contact sexual.Nu ar trebui sa-ti faci griji, pentru ca la multe fete si femei ciclul menstrual se regleaza dupa multi ani de zile iar la altele chiar niciodata.Ca sa scapi de orice grija, eu zic sa te duci fuguta la farmacie, sa-ti cumperi un test de sarcina[costa undeva intre 10-20 de lei], ca sa scapi de orice grija.Bafta si ai grija pe viitor.

| Roxyuy a răspuns:

Nu ai cum sa fii daca v-ati protejat si nu s-a rupt.Probabil ti s-a dereglat putin.ai rabdare si iti va veni.

| tpu2011_1353 a răspuns:

Depinde de organism draga mea.Se poate sa iti curga sange si din cauza faptului ca ti-ai inceput viata sexuala.Prezervativul e 99% sigur. daca nici nu era spart si ati avut grija eu zic sa te calmezi, pentru ca uneori si stresul iti poate deregla menstruatia.

| Naygel a răspuns:

Nu cred daca ai sange sa ramai insarcinata...fa-ti un test de sarcina il gasesti la farmacie ieftin cred ca ai avut o dereglare hormonala...