| Alis57 a întrebat:

Buna, am niste dureri de burta ca o intepatura in partea de jos a burtii pe mijloc, imi puteti spune daca este vorba de o sarcina?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la atata lucru, nu avem cum sa ne dam seama daca esti sau nu gravida, poate ai crampe de burta din cauza gazelor...
Apoi, cand esti gravida nu te doare burta!
Da-ne mai multa informatie:
1. Data ultimei menstruatii (prima zi a menstrei)
2. Zilele cand ai avut sex
3. Daca partidele sexuale au fost protejate sau nu
4. Tipul ciclului tau menstrual (regulat sau neregulat)
Regulat - cand se succede lunar, fix la acelasi numar de zile;
Neregulat - cand se succede lunar dar in zile diferite, sau la saptamani ori luni distanta.

| Alis57 explică (pentru Violleta2022):

Menstruatia mi-a venit lună trecuta si ar trebui sa-mi vina in luna februarie la început sau la sfarsit, în general imi vine ori la început de lună ori la sfarsit, ultima dată când am facut sex a fost saptamana trecuta marți, neprotejat,

| Alis57 explică (pentru Violleta2022):

Menstruatia trebuie sa-mi vina la începutul lunii februarie sau la sfarsit, în general asa imi vine, iar ultima menstruatia am avut o pe 10 ianuarie, ultima zi in cand am facut sex neprotejat a fost saptamana trecuta marți

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alis57):

Dupa parerea ta, inceputul sau sfaristul lui februarie, deduc ca nu ai habar de fapt ce tip de ciclu ai!
Ti-am explicat, daca este REGULAT trebuie sa vina fix la acelasi numar de zile in fiecare luna.
Dupa situatia ta ambigua, este clar ca nu vine atatd e fix, deci este de tip NEREGULAT.
In acest caz, NU se poate calcula sau estima cu precizie urmatorul ciclul menstrual, ovulatia sau perioada fertila, ca atare, intarzierile de care vorbesti nu sunt decat ciclul tau neregulat, care vine cand are el chef.
Ai mentionat ca ai avut ciclul pe 10 ian si sex neprotejat pe 21 ianuarie, deci la 11 zile de la ciclul, probabil in perioada fertila.
In situatia asta, se poate face un singur lucru: asteapta sa treaca 21 de zile, ca sa poti afce un test corect de sarcina, ai precis DUPA 12 Feb. 2020.

| Alis57 explică (pentru Violleta2022):

Eu vreau doar sa stiu daca o sarcina se poate manifesta prin durerile astea pe care le am eu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alis57):

Nu, durerile de burta aparute jos, nu sunt de la o posibila sarcina!
Cel mai probabil de la gaze intestinale, sau constipatie!

Daca tu ai fii insarcinata acum, sarcina ar avea 1 saptamana, deci ar fi inca in stare celulara, adica extrem de mica, mult sub masura unui bob de mazare si imposibil sa doara.

Răspuns utilizator avertizat
| Ely1234567 a răspuns:

Nu ai simptome de sarcină asa repede

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Sa i deseneze cineva care sunt simptomele unei sarcini poate intelege mai bine.

| Alis57 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Si care sunt acelea mai exact?