| anonim_4396 a întrebat:

Am o curiozitate: daca am facut sex neprotejat, si nu vreau sa am surprize, care pastila de a doua zi e cea mai buna, adica indiferent de ce greutate si inaltime am.
Multumesc! Funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca nu esti suficient de bine informat si afirmatia ta cu cele 24 de ore este complet gresita/eronata. Intr-adevar, cu cat este mai scurt intervalul de timp dintre momentul contactului sexual cu probleme si momentul administrarii pastilei de a 2-a zi, cu atât sansele de a se evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Pentru corecta ta informare afla ca eficacitatea pastilei Escapelle este mult mai lunga decat ai stiut/afirmat si intr-adevar depinde de numarul de ore trecute de la actul sexual neprotejat : astfel,
- In termenul de primele 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%
In cazul in care din anumite motive obiective nu s-a putut ajunge la un cabinet ginecologic in timp de 2-3 zile, sau nu a fost posibila administrarea pastilei Escapelle/Postinor2 in primele 2 zile, se poate folosi pastila contraceptiva asa numita de a 5-a zi, EllaOne care are eficienta maxima chiar si in cazul in care este folosita dupa 120 de ore. dar se pare ca nici nu ai auzit de aceasta pastila fiindca in caz contrar nu ai fi postat comentariul tau hilar si pueril. Aceasta pastila EllaOne se elibereaza (sau asa ar fi normal/ar trebui) doar pe baza unei retete medicale cu parafa si stampila medicului ginecolog care l-a emis. Pentru a-ti satisface si curiozitatea in privinta intrebarii tale retorice : ""Ce te face sa crezi ca iti poti face o programare la un ginecolog in mod instant si sa iti acorde permisiunea folosirii ei?"" iti propun sa citesti raspunsul meu transmis unui alt ageamiu ca si tine dragul meu. Probabil ca vei intelege in virtutea carui fapt am dreptul sa va corectez ideile, parerile, raspunsurile sau comentariile unori complet imbecile. Multa sanatate! https://www.tpu.ro/......-dar-dupa/

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NICI UNA NU ESTE BUNA. Pastilele contraceptive numite de a 2-a zi NU se folosesc NICI ca metoda de preventie NICI ca metoda de protectie. Fiindca aceste pastile sunt de fapt niste medicamente cu continut de hormoni, din acest motiv folosirea lor fara discernamant, inutil si/sau fara rost, poate sa produca dereglari hormonale majore care destabilizeaza echilibrul hormonal si din acest motiv devin extrem de daunatoare organismului femii in ansamblu. Pastila de a 2-a zi se foloseste doar in cazul in care din cauza ruperii accidentale a prezervativului sau din cauza folosirii incorecte a unei alte metode de protectie, NU se mai poate evita formarea unei sarcini nedorite si medicul ginecolog confirma utilitatea folosirii unei astfel de pastile. Folosirea pastilei de a 2-a zi dupa cum te duce capul prost si neinformat, sau la indemnul unui partener cretin sau imbecil, reprezinta o crasa IRESPONSABILITATE sau mai pe romaneste IMBECILITATE fara limite. Multa sanatate!

| Celcareajuta a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Recomand adresarea catre un medic ginecolog.

| Celcareajuta a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru argumentare si participare la dialog. Ca de la un medic novice la unul senior vreau sa va spun ca va apreciez in mod deosebit pentru ajutorul pe care il acordati acestei comunitati in aceste probleme! Nu am avut mari tangente cu ramura ginecologica si intr-adevar mi-am exprimat parerea de ageamiu asupra acestei situatii. Multa santate si dumneavoastra!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Celcareajuta):

Se pare ca nu esti suficient de bine informat si afirmatia ta cu cele 24 de ore este complet gresita/eronata. Intr-adevar, cu cat este mai scurt intervalul de timp dintre momentul contactului sexual cu probleme si momentul administrarii pastilei de a 2-a zi, cu atât sansele de a se evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Pentru corecta ta informare afla ca eficacitatea pastilei Escapelle este mult mai lunga decat ai stiut/afirmat si intr-adevar depinde de numarul de ore trecute de la actul sexual neprotejat : astfel,
- In termenul de primele 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%
In cazul in care din anumite motive obiective nu s-a putut ajunge la un cabinet ginecologic in timp de 2-3 zile, sau nu a fost posibila administrarea pastilei Escapelle/Postinor2 in primele 2 zile, se poate folosi pastila contraceptiva asa numita de a 5-a zi, EllaOne care are eficienta maxima chiar si in cazul in care este folosita dupa 120 de ore. dar se pare ca nici nu ai auzit de aceasta pastila fiindca in caz contrar nu ai fi postat comentariul tau hilar si pueril. Aceasta pastila EllaOne se elibereaza (sau asa ar fi normal/ar trebui) doar pe baza unei retete medicale cu parafa si stampila medicului ginecolog care l-a emis. Pentru a-ti satisface si curiozitatea in privinta intrebarii tale retorice : ""Ce te face sa crezi ca iti poti face o programare la un ginecolog in mod instant si sa iti acorde permisiunea folosirii ei?"" iti propun sa citesti raspunsul meu transmis unui alt ageamiu ca si tine dragul meu. Probabil ca vei intelege in virtutea carui fapt am dreptul sa va corectez ideile, parerile, raspunsurile sau comentariile unori complet imbecile. Multa sanatate! https://www.tpu.ro/......-dar-dupa/

| Sofer a răspuns:

Nu iti recomand.