| MrIoana a întrebat:

Am o dilema, va rog sa ma ajutati. Mi-am inceput viata sexuala protejat cu iubitul meu pe data de 17 06. Pe data de 18 trebuia sa imi vina menstra dupa estimarea mea, am un ciclu neregulat, insa nu mi-a venit si au trecut deja 3 zile. Nu stiu ce sa fac, luna trecuta mi-a venit cu 4 zile intarziere si m-a tinut 6-7, insa nu am mereu intarzierea asta.Imi vine greu pentru ca mi-am inceput viata sexuala sau e vorba de o sarcina? Repet, actul a fost protejat, ejacularea a avut loc in prezervativ, iar acesta nu era spart. Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea cu o anumita ''intarziere'' daca este sa o putem aprecia asa, fiindca de fapt in acest caz al tau NU este vorba/se produce o ''intarziere'' a menstruatiei ci pur si simplu este vorba de un ciclu menstrual MAI LUNG comparativ cu celelalte cicluri anterioare. Astfel de cicluri menstruale cu lungimi variabile de la un ciclu la altul si al caror numar de zile este practic imposibil de anticipat, sunt caracteristice ciclului menstrual de tip NEREGULAT. Chiar daca ciclul este de tip neregulat si momentul de pornire a menstruatiei nu pote fi precis determinat, totusi se poate aprecia ca in situatia actuala, sexul a fost intretinut in una din zilele perioadei de infertilitate ABSOLUTA in care este 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina si in plus si fiindca sexul a fost protejat prin folosirea prezervativului, se poate aprecia si afirma fara teama de a gresi ca in aceasta situatie/in acest caz, este cu totul imposibil sa se poata forma o sarcina. Menstruatia va porni in mod foarte sigur in zilele urmatoare. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| gi4284 a răspuns:

Dacă a fost protejat cum rahat sa ramai? ai și specificat la urma ca a avut loc în prezervativul ăla ..Cate întrebări irelevante..identice cu asta o sa mai apară.
Mă jur trebuie scris în constituție ca e lege ca după orice contact sexual sa postam pe TPU și sa așteptam ca oamenii sa ne răspundă dacă sunteți însărcinate sau nu, știind ca in întrebarea aia de toată **** se spune ca s-a folosit milogu' ala de prezervativ.
Mentalitati de romani autarhici.

| Alexandra3456 a răspuns:

Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. Probabil e doar o dereglare hormonala. Stai linistita.