| Sov95 a întrebat:

Am o ditamai poveste de povestit de data asta: Totul a inceput asa: de curand am descoperit cat de frumoasa, de speciala este una din colegele mele de clasa. In ultima vreme stam mereu la acelasi calculator la ora de informatica. De curand (adica de sambata trecuta) am incercat sa fac un pas spre... o relatie intre noi. Va intrebati care este acesta. Ei bine, i-am scris o poezie. A citit-o si a fost minunata de faptul ca i-am scris-o eu, spunandu-mi ca 'am flatat-o rawwww'. Duminica i-am trimis o a doua poezie, despre care a spus ca este frumoasa. Luni i-am dat o a treia, care a citit-o cu voce tare intr-un stil (oarecum) batjocoritor si a spus ca este draguta, iar cea de azi (a patra) nici nu a citit-o cand i-am dat-o (la ora de info), ci a aruncat-o in mapa printre fise, caietul si manualul de info. De asemenea, mai este alt coleg de-al meu pentru care ea nu parea sa arate niciun fel de interes. El are mai multe in comun decat am eu cu ea, dintre cele mai relevante faptul ca amandoi fumeaza si amandoi joaca baschet (ceea ce le da ocazia de a petrece mult mai mult timp impreuna; eu nu fumez si habar nu am sa arunc o minge de baschet, deoarece daca nimeresc cosul merita facuta petrecere, caci e un fapt unic). Astazi i-am privit (sper ca) mai pe ascuns si i-am observat ca se imbratisau mai mereu [ma mir ca nu se sarutau; chipurile lor eram la... 15-25 de centimetri departare si colegul meu ii tot zambea (pe ea nu puteam sa vad ca era cu spatele)]. De asemenea, colega mea m-a rugat (pe mine in mod expres) sa o ajut pe o alta colega sa isi gaseasca telefonul pe care l-a uitat in sala de sport in ora anterioara. Acum ma tot intreb: Ar putea fi asta o metoda pentru a scapa un timp de mine, pentru a ramane 'singura' cu colegul meu? Si tot ma mai intreb: Asa-i ca interesul (aparent cel putin) mult mai scazut pentru poeziile pe care i le scriu este un semn rau? Stiti ce as putea sa fac? Va rog, am nevoie de sfaturi. Sunt disperat! Din colegul meu cu care eram prieten am ajuns sa il evit pe hol, sa incerc sa il ignor, sa am pretexte spre a nu-l ajuta cand imi cere ajutorul. Eu stiu ca el este intr-o relatie cu o alta colega.
Si inca ceva: (mama, chestiile astea sunt pana la urma coincidente?) de Craciun, la informatica, am facut un fel de tragere la sorti. Fiecare a tras un bilet cu numele altcuiva din clasa si trebuie sa ii faca un cadou. Eu bine, cea pe care trebuie sa o 'cadorisesc' eu este CHIAR cea care o stiu drept prietena colegului cu care am probleme. Am de gand sa ii cer ajutorul in legatura cu ce cadou as putea sa ii fac. Credeti ca este o ocazie buna sa aflu daca cei doi inca sunt intr-o relatie? (adica pentru a sti daca [virgula] colegul meu este singur sau este inca intr-o relatie). Va rog, am NEVOIE de ajutor. Cine poate sa ma ajute? Imi trebuie orice sfat care m-ar putea ajuta cu colega mea. Este singura fata careia i-am dat vreodata o poezie [mai multe chiar] si poate prima de care m-am atasat asa de mult. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Alecsaandrra a răspuns:

Pai eu nu cred ca ii place de tine. I`a placut mult prima poezie deoarece a fost surprinsa, restul. deja se plictisea de ele.(nu trebuia sa exagerezi cu 4-5 poezii.).
Crek cei doi se inteleg foarte bine si sunt foarte buni prieteni, nimic mai mult. mai ales ca au si mai multe activitati in comun decat ai tu cu ea.
Faza cu telefonul. cred ca te-a pus pe tine in mod special deoarece stia ca o placi si ca ai face orice pentru ea (daca ai acceptat si te`ai dus sa-i cauti telefonul celeilalte colege te-a luat drept sclavul ei iar daca nu ai acceptat ai facut bine. sa vada si ea ca nu poate sa faca ce vrea din tine).
Cere`i ajutorul "iubitei colegului tau" si intreab`o daca mai sunt intr-o relatie.
Sper ca te-am ajutat! Fundita? :*

8 răspunsuri:
| tarziu a răspuns:

Agata o alta colega(de data asta fara poezii) si vei vedea ca interesul primei fete pentru tine creste direct proportional cu dezinteresul tau (aparent)fata de ea!

| loundy a răspuns:

Uite, din ce ai scris tu aici si din felul in care ai scris mi se pare ca esti un baiat special, cum putini mai sunt in ziua de azi. Daca fata respectiva nu e capabila sa aprecieze efortul de a scrie o poezie, gestul frumos pe care tu l-ai facut pentru ea, eu nu cred ca te merita. Daca o sa continui sa lupti sa fii cu ea, poate o sa reusesti dar tot tu o sa suferi. Bineinteles nu o cunosc pe tipa dar de obicei fetele de gnul asta iau baietii de felul tau(mai romantici si care le trateaza cu respect drept prostii care sunt in stare sa faca orice pentru ele) Sunt genul de persoane care au nevoie de un animal care sa le vorbeasca urat si sa isi bata joc de ele. Cred ca tu ai facut deja tot ce puteai face(doar daca nu cumva gasesti o metoda sa ii speli creierulhappy. I-ai aratat ce simti, acum depinde de ea. Tu tine-te la distanta pentru un timp, daca tine la tine macar un pic te va cauta ea, va veni sa vorbiti, daca nu...cauta una care sa te aprecieze

Oricare ar fi decizia ta, bafta!

| Sov95 explică:

Ar mai putea fi un amanunt important care probabil (ca un idiot) l-am scapat... o sa fie balul bobocilor miercurea viitore. Ajuta cu ceva?

| Cristea a răspuns:

Am sa iti vorbesc deschis, nu stiu ce clasa esti dar treaba cu poeziile este putin aiurea. una poate mergea, dar dupa aceea trebuia sa schimbi stilul. puteai sa o scoti odata in oras, mai in gluma sau mai in serios (ceva de gen :"daca nu reusesc sa fac asta te scot la un suc"), ceva chestii amicale. trebuia sa comunici tu cu ea cat mai mult, nu neaparat verbal, eu dadeam mesaje in prostie si asa am ajuns cel mai bun prieten al unei tipe(alta poveste destul de trista). trebuia sa lasi tu lucrurile sa evolueze. iti zic din proprie experienta, m-am grabit si din cei mai buni prieteni am ajuns sa nu ne mai dam nici "buna". incearca sa readuci lucrurile la normal, incepand cu orele de informaticawinking. nu te mai gandi ca acel tip reprezinta ceva pentru ea, poate sa fie doar gelozia ta, chestie care se intampla de cele mai multe ori. sfatul meu: ia-o de la capat incepand cu orele de informatica, si fara poeziibig grin. mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te gandi sa te apuci de fumat pentru a face pe plac cuiva, este o prostie, fumatul este NOCIV. Ai putea sa o rogi sa te invete sa joci baschet, ar trebui sa o inviti la bal, daca o sa te afisezi cu o fata cel putin la fel de frumoasa ca ea (cu care poti doar sa joci rolul ca ati fi impreuna), sau cu mai multe, (sa-i arati ca ai succes la fete) interesul ei va creste chiar daca nu te place, unele fete nu stiu ce le place si se orienteaza dupa altele (exemplu:daca il place tipa aia inseamna ca e dragut si trebuie sa-mi placa si mie big grin) dar acele fete nu merita. Presupun ca ai 15 ani daca ti-ai pus nick-ul cu 95, te vei indragosti de multe ori de acum incolo banuiesc (mai ales ca esti o fire poetica happy ) esti abia la inceput. Poti incerca si varianta directa, ii spui ca o placi... daca nu e interesata nu mai insista, te desconsideri, uita si treci mai departe oricat ti-ar fi de greu. Sper sa-ti fie de folos sfaturile mele, este ce cred eu ca ar merge, la mine au mers candva happy

| ShOOp a răspuns:

Nu incerca sa te apropii de ea, printr-un singur mod(poeziile consecutive). Incearca si alte lucruri, fi original! Hai bafta

| Crinutza_2223 a răspuns:

sad
nu te merita.
mai rar baieti sa scrie azi poezii
love struck

gaseste-ti alta :*

| babygirl_8837 a răspuns:

Buna! In primul rand faptul ca i-ai scris poezii 3-4 zile la rand s-ar putea sa o fi indepartat.De obicei fetele se topesc dupa astfel de lucruri cum ar fi poeziile, dar mai sunt si exceptii...si poate ea este una dintre ele.Ai spus ca mai este un alt coleg de-al tau care vorbeste si are mai multe in comun cu ea decat ai tu cum ar fi fumatul si baschetul.Baschetul este un sport ce se poate invata, intr-adevar mai greu la inceput dar se poate.Cat despre fumat daca ea apreciaza faptul ca el fumeaza, cu parere de rau iti spun ca nu e o fata care sa merite.Stiu ca toti adolescentii spun "aaa, nu fumezi, esti fraier, i-a si tu sa vezi cum e, dar nu e bine."Inca ceva, daca vrei sa afli ce este intre ei poate ar trebui sa nu iti mai eviti colegul, vei afla astfel daca e mai mult decat o simpla amicitie.incearca sa te apropii si de ea, Roag-o spre exemplu sa te invete sa arunci mingea de baschet. sper ca aceste sfaturi sa te ajutehappy