| Monic_Monna_1995 a întrebat:

am o intrebare!
Am o prietena in care i-a intarziat ciclul menstrual aproape o luna jumatate, test de sarcina si-a facut si a aparut negativ, nu i-a venit nici dupa 4 zile dupa testul de sarcina. Ce trebuie sa faca in legatura cu asta? Testul poate da gres?
DAU FUNDA!

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil este vorba de un ciclu menstrual foarte dereglat, de tip NEREGULAT. Amenoreea care ii afecteaza ciclul menstrual se datoreaza proastei functionari a glandelor endocrine, care provoaca dereglarea intregul sistem hormonal. Din descrierea ta reiese foarte clar ca ciclul menstrual este unul de tip NEREGULAT si intr-un astfel de caz nu exista/nu se poate folosi notiunea/termenul/cuvantul INTARZIERE in producerea menstruatiei deoarece NU exista un REPER FIX fata de care sa te poti raporta si sa consideri ca intarzierea apare fata de acel moment. In consecinta daca prietena ta nu a intretinut contacte sexuale neprotejate nu trebuie sa aiba nici un motiv de ingrijorare fiindca in cazul ciclului NEREGULAT menstruatia nu se porneste mereu dupa un anumit numar de zile. Fiindca caracteristica principala a ciclurilor menstruale NEREGULATE este insasi imprevizibilitatea, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care au drept urmare si producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi prevazute exact/precis. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar prin tratament medical, care incepe prin efectuarea unui set complet de analize endocrine si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta a intregului aparat reproducator. Doar asa se poate stabili si indica tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa se regleze ciclul menstrual la cel de 28 de zile considerat normal. In caz contrar toata viata se va confrunta cu dereglati din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta si stresul de a nu apare o sarcina nedorita dupa fiecare contact sexual. Rezultatul testului efectuat este valid/valabil si corect, doar in cazul in care a fost efectuat dupa trecerea a minim 21 de zile de la ultimul contact sexual intretinut. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Sa mearga la un medic ginecolg si sa vada daca este sau nu gravida.

| Anays1921 a răspuns:

Ar trebui sa meargă ori la un ginecolog, ori la un laborator de analize sa-si facă analiza la sânge pentru HCG.
Poate fi o dereglare hormonală