| iuliasistrify a întrebat:

Buna am o intrebare care ma interesaza foarte, foarte tare ce se intampla daca faci sex pe menstruatie. Ramai sau nu ramai gravida.

Răspuns Câştigător
| LULUTZAwhitYOU a răspuns:

N perioada menstruatiei, femeile au un apetit sexual mai crescut. Medicii ne spun ca nu sunt foarte indicate contactele sexuale in aceasta perioada, deoarece prin sange se transmit mult mai usor anumite infectii, dar si din cauza ca este posibil sa resimtim un anumit disconfort. Si ce pacat, tocmai acum cand aveai chef de un sex salbatic!

Resimti disconfortul pentru ca te simti "murdara", pentru ca te dor ovarele mai rau dupa actul sexual. Daca iti doresti sa mergi inainte chiar daca esti la menstruatie, poti face sex cu prezervativ. Astfel, vei fi sigura ca el nu intra in contact cu lichidul din interior.

O puteti face in dus, astfel totul va fi curatat instant fara sa iti mai dai seama de ceva (baga niste lumanari daca lumina te deranjeaza).

Sexul anal este o alternativa, atat timp cat sunteti amandoi de acord, plus stimulare clitoridiana.

Sexul oral, se poate si un 69, daca iti faci un dus inainte si mirositi frumos amandoi. El trebuie sa stie ca ce uraste la tine o data pe luna, nu se intampla decat inauntru si cum ai tampon intern este ok...

Te poate stimula cu jucarii erotice, mangaieri ale clitorisului. Sanii sunt mult mai sensibili in aceasta perioada, iar o mangaiere cu uleiuri de masaj pot face minuni.

Sexul poate influenta menstruatia. Aceasta poate fi scurtata sau prelungita. In timpul orgasmului prostaglandinele secretate la nivelul uterului declanseaza contractii la nivelul musculaturii vaginului si uterului. Aceste contractii imping lichidul spermatic catre trompele uterine. Se intampla ca uneori cand faci sex sa ai un disconfort si sa iti curga o cantitate mai mare de lichid sanguin, astfel durata ciclului menstrual se poate reduce. In alte cazuri crampele sunt mai dureroase, iar durata menstrei se prelungeste. Totusi, retineti ca puteti ramane gravida chiar daca sunteti la menstruatie.

Atat timp cat exista dorinta si iubire, nimic nu va poate opri sa nu va simtiti bine impreuna.

Ai trecut prin aceasta experienta? Ce parere ai despre sexul in timpul menstruatiei?
Hai sa discutam atat despre actul sexual in timpul menstruatiei cat si despre actul sexual in restul perioadei ciclului menstrual, bine ?

Actul sexual neprotejat sau protejat necorespunzator reprezinta un risc, oricand, atat in perioada menstruatiei cat si in restul perioadei ciclului menstrual. Riscurile sunt cel al unei sarcini nedorite si cel al transmiterii unei infectii sexuale. Ceea ce difera este probabilitatea aparitiei acestor probleme "neplacute".

Despre probabilitatea aparitiei unei sarcini nedorite se spune ca este foarte mare in perioada de ovulatie si foarte, foarte, foarte, foarte mica in perioada menstruatiei. Se spune ca, teoretic, actul sexual in perioada menstruatiei este lipsit de riscul unei sarcini nedorite. Dar intre teorie si practica pot fi diferente (stii cum se spune, "practica te omoara"). Asa ca, oricat de teoretic ar fi riscul, este bine sa tii seama de existenta lui si sa te protejezi - sa folosesti un prezervativ.

Daca discutam despre transmiterea unei infectii sexuale, probabilitatea transmiterii este mai mare in perioada menstruatiei fiindca, in cazul existentei unei infectii sexuale a carei agent patogen se transmite prin contactul fluidelor corpului (sange, secretii), la concentratia de agent patogen din secretii se adauga si concentratia de agent patogen din sangele menstrual. O infectie se transmite cu atat mai usor cu cat concentratia de agent patogen este mai mare. Asa ca, toate te indreptatesc sa te protejezi - sa folosesti un prezervativ.

De asemenea, este bine sa tii seama de faptul ca, in functie de educatie, de cultura, de anturaj, de experienta, de religia careia ii apartine persoana, ideea sexului in timpul menstruatiei poate crea unele stari de disconfort sau chiar de respingere - sunt barbati care refuza actul sexual in timpul menstruatiei. De aceea este bine sa stii dinainte care este parerea partenerului despre ideea sexului in perioada menstruatiei.

Din punct de vedere medical nu exista "indicatii" sau "contraindicatii" in ceea ce priveste sexul in timpul menstruatiei. Actul sexual in timpul sangerarii menstruale este la fel ca oricare alt act sexual, din oricare alta perioada a ciclului menstrual.

In final, hai sa clarificam diferenta dintre termenii "Ciclu menstrual" (sau "ciclu") si "Sangerare menstruala" (sau "mentruatie"). Pentru a nu exista riscul unor confuzii in discutii, trebuie sa faci diferenta intre acestia doi.
"Ciclu menstrual" (sau, pe scurt, "ciclu") reprezinta desfasurarea tuturor evenimentelor, aflate sub comanda hormonala - in principal ovulatia si sangerarea menstruala. "Sangerare menstruala" (sau, pe scurt, "menstruatie") reprezinta sangerarea menstruala ciclica (eliminarea endometrului) din timpul unui ciclu menstrual.
Nu folosi termenul de "ciclu" pentru a te referi la "sangerarea menstruala". Sangerarea menstruala este numai unul dintre evenimentele care au loc in timpul unui ciclu menstrual.
Exprimarea ta "cand aceasta are ciclu" este gresita, corect este "cand aceasta are MENSTRUATIE".

Vreau sa te intreb daca este indicat sa faci sex in timpul menstruatiei si daca este adevarat ca reduce durerile menstruale ?
Multumesc !

Durerile din timpul sangerarii menstruale nu se "vindeca" prin sex. Este adevarat ca exista o coincidenta - durerile, care sunt puternice inainte de inceperea menstruatiei, tind sa se atenueze imediat dupa inceperea sangerarii. Daca actul sexual are loc in perioada sangerarii menstruale se poate crea o impresie falsa ca actul sexual reduce durerile. Dar atenuarea durerilor nu se datoreaza actului sexual, ele se vor atenua si fara sa existe vreun act sexual. Pur si simplu, odata cu inceperea menstruatiei durerile incep sa se atenueze. Te rog sa citesati pe site despre acest fenomen. Gasesti informatiile in raspunsul intitulat
Raspunsul este un Da cat se poate de categoric. Si pentru ca relatiile sexuale din timpul menstruatiei ridica intotdeauna niste semne de intrebare, te lamurim imediat.

Interzis? Din contra!

Nu exista absolut niciun motiv medical pentru care sa iti refuzi partenerul in aceasta perioada a lunii. Poate doar unul ce tine de propriile idei si conceptii. Cert este ca o femeie poate avea dorinte sexuale si in aceasta perioada, uneori chiar mai accentuate decat de obicei. Mai mult, pentru unele dintre ele menstruatia este perioada cu libidoul setat la maximum.

Acest lucru se intampla mai ales in cazul femeilor care utilizeaza pilule contraceptive. Stim cu totii ca acestea diminueaza libidoul, iar perioada de 7 zile de pauza vine in acest caz ca o fereastra deschisa spre placere.

Femeilor le place sau nu?

Atat pentru femei cat si pentru barbati, parerile sunt impartite. Unele persoane nici nu se gandesc la asa ceva pe cand altele apreciaza in mod special aceasta perioada. Unele femei sustin chiar ca sexul din aceasta perioada le diminueaza durerile si celelalte simptome care vin odata cu menstruatia. In orice caz, nu trebuie fortat pentru ca pana la urma, menstruatia dureaza doar cateva zile.

Posibila sarcina in aceasta perioada?

Din pacate exista o sansa - ceva mai scazuta ce-i drept - de a ramane insarcinata, intrucat sperma poate rezista in sistemul reproducator pana la 3 zile. Daca menstruatia dureaza un pic mai mult timp, iar ovulatia intervine ceva mai devreme in ciclul tau menstrual, s-ar putea sa ai o surpriza neplacuta.

Sangele – un impediment?

Nu pentru mecanica procesului sexual. Ba chiar joaca rol de lubrifiant si inca unul foarte bun. Unii barbati au o problema insa tocmai cu acesta. Ei considera sangele menstrual ceva murdar si plin de microbi. Nu fugiti baieti! Aveti de a face cu un lichid 100% natural care nu va dauneaza in nici un fel.

In schimb, in caz de boli cu transmitere sexuala, sangele creste riscul infectarii. Pentru femei, este o perioada cruciala, intrucat cervixul este deschis pentru a-i permite sangelui sa treaca, facandu-le astfel loc si bacteriilor sa se instaleze cat mai bine in cavitatea pelviana. Asa ca, protejati-va! Un prezervativ este o solutie excelenta, chiar si in aceasta perioada.

Poate sexul din aceasta perioada sa iti deregleze ciclul menstrual?

Nu, nu si iar nu. Sunt femei care cred ca facand sex, li se opreste brusc sangerarea si sangele le ramane blocat undeva in corp. Nimic mai fals. Este adevarat ca dupa aproximativ o zi dupa ce ai facut sex menstruatia se incheie, insa asta se intampla pentru ca sexul stimuleaza numarul de contractii din uter, sangele fiind astfel eliminat mai repede.

Citeste si: Sex in timpul menstruatiei. Da sau nu?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Riscul de sarcina este minim, mai ales daca ai menstruatii regulate. Minim, dar nu zero.

Răspuns utilizator avertizat
| Mizu a răspuns:

In general, 70%din femei, in perioada menstruatiei au ovulatia foarte scazuta, adica sansele sunt de de 1 la 10 sa ramai insarcinata, asta doar daca o faceti neprotejat si el ejaculeaza afara deoarece este vorba de acel lichid: preejacularea, dar daca el isi da drumul in tine, sansele de a ramane insarcinata cresc considerabil

| WhO iS tHaT a răspuns:

Exista si posibilitatea de aparitie a unei sarcini. Ciclul menstrual este un proces complex, implicand diferite modificari. Spre exemplu, pot aparea evenimente neasteptate precum blocarea unui ovul care poate fi astfel fertilizat. Probabilitatea este mica, insa nu trebuie exclusa.
Sexul in timpul menstruatiei este binevenit daca iti doresti asta. Totusi, trebuie sa ai grija la igiena, iar daca nu iti cunosti partenerul trebuie sa folosesti un prezervativ pentru ca posibilitatea raspandirii unei infectii cu transmitere sexuala este chiar mai mare.
Orgasmul in aceasta perioada atenueaza durerile menstruale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti proastahappy
Nu ai cum sa ramai gravida!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum atat timp cat e cu prezervativ sau o scoate la timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ramai gravida cind esti la ciclu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu hai sa incescam