| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am o intrebare. Daca iubitul meu a atins cu capul penisului(nu a avut nicio ejaculare, doar si-a eliberat lichidul preejaculator dar trecusera 5 min de atunci) vanginul.Eram in perioada fertila.Pot sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este indicat ca in cele 4-5 zile ale perioadei fertile sa va abtineti pe cat este posibil sa practicati orice joaca sau o alta activitate sexuala, fiindca in acest moment al ciclului menstrual, orice neatenti sau greseala poate sa aiba urmari cu totul neplacute.
In situatia descrisa in prezenta intrebare fiindca NU s-a produs nicio ejaculare de sperma in ultimele 3-4 ore, se poate aprecia ca fiind practic IMPOSIBIL in proportie de peste 99% sa ia nastere o sarcina fiindca a lipsit una din cele 2 conditii strict necesare si obligatorii, chiar daca ai fost in perioada fertila a ciclului, NU a existat... spema. Multa sanatate!

11 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Șanse extrem de mici să rămâi însărcinată, mai ales că nu a existat ejaculare.

| Blueberry8 a răspuns:

De ce nu va protejati si nu va interesati de viata sexuala? Este google`ul in floare!

| OanaDima a răspuns (pentru Blueberry8):

Mane,platforma asta e pentru a ajuta pe cineva, nu pentru a certa.Greseala mea, ok? Plus, n-am facut sex dar intamplator s-a atins de mine.

| Blueberry8 a răspuns (pentru OanaDima):

Pai mai intai va documentati apoi faceti sex! Peste o luna intrebi daca esti insarcinata!

| OanaDima a răspuns (pentru Blueberry8):

Dar eu de unde sa stiu ca se va intampla acest mic accident? M-am documentat f bine si de aia am ales sa nu fac sex deloc(cu sau fara protectie)Data viitoare o sa fiu mai atenta, totusi cand am simtit am indepartat penisul repede

| Blueberry8 a răspuns (pentru OanaDima):

Macar acum sper ca ai inteles. Daca nu intra acolo, si nu ejacueaza sau nu se scurge lichidul preejaculator inauntru, nu ai cum sa ramai insarcinata happy.

| OanaDima a răspuns (pentru Blueberry8):

Da,multumesc mult! Voiam sa iau pilula de a doua zi dar am citit despre ea ca are efecte secundare nasoale si d-aia am intrebat aici din prima, sa vad daca merita sa ma risc sau nu :]

| Blueberry8 a răspuns (pentru OanaDima):

Nu are rost sa iei pastile degeaba.

| OanaDima a răspuns:

Mentionez ca si.a eliberat lichidul preejaculator inainte sa atinga cu capul penisului de vagin

| Mihai720 a răspuns (pentru OanaDima):

În acelea 5 minute, în lichidul preejaculator, spermatozoizii au avut timp sa moara. Deci sunt șanse micuțe

| GeorgianaVrn a răspuns:

În lichidul preejaculator pot exista și spermatozoizi, dar nu este o probabilitate prea mare. Șansele sunt minore ținând cont că penisul nu a penetrat vaginul și nici ejacularea nu a avut loc în apropierea lui. Stai liniștită, șansele sunt foarte mici și îți pot spune din propria experiență că nu prea ai de ce sa-ti faci griji. Spor!