| StefaniaTvs a întrebat:

Bună, am o întrebare, dacă nu am avut contact sexual în ziua ovulației adică pe data de 6 luna asta, dar în schimb am avut pe data de 5 și pe data de 8 sunt șanse sa rămân insarcinata?
Mulțumesc, aștept răspuns, o zi buna.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba doctorul. O zi bună.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ovulul este viabil (poate fi fecundat) pe o perioada limitata de timp, care este de maxim 24 de ore de la eliberarea ovulului din foliculul ovarian, sau altfel spus ovulul este VIABIL numai/doar in ziua ovulatiei, reiese ca ovulul poate fi fecundat de catre un spermatozoid care a ajuns in uter inainte de ziua de ovulatie sau chiar in ziua ovulatiei. In concluzie, ovulul eliberat in data de 6 Aprilie fiind viabil numai in acea unica zi, putea sa fie fecundat doar de catre un spermatozoid provenit din sperma ejaculata in vagin in ziua de 5 Aprilie. In cazul in care NU a fost fecundat in data de 6 Aprilie, in ziua urmatoare adica in data de 7 Aprilie si-a pierdut viabilitatea adica capacitatea de a putea fi fecundat si drept urmare reiese ca spermatozoizii proveniti din sperma ejaculata in vagin in data de 8 Aprilie NU au mai avut ce sa fecundeze. In concluzie posibila/probabila sarcina care in mod normal ar trebui sa existe in acest moment in uterul tau in proportie de peste 90 - 95%, a rezultat ca urmare a fecundarii ovulului de catre unul dintre spermatozoizii care au ajuns in vagin in data de 5 Aprilie. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Da, sunt sanse sa ramai insarcinata.

| StefaniaTvs explică (pentru sofisis):

Mulțumesc frumos