| Alida_Maria_1988 a întrebat:

Buna,am o întrebare, eu cu soțul meu ne dorim ft mult un copil.
Am încercat o singura data cu ejaculare înăuntru, de câtă cantitate de sperma este nevoie pentru a rămâne însărcinată și după când timp pot afla ca am rămas însărcinată? Mentionez ca nu am rămas niciodată însărcinată. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a se realiza procesul de fecundare a unui ovul viabil este necesar sa existe 1 (UN) singur spermatozoid asa cum se intampla in 97-98% din cazurile in care rezulta 1 copil. Atunci cand ovulul este fecundat de 2 spermatozoizi se formeaza o sarcina gemelara cu 2 copii. In concluzie, pentru formarea unei sarcina este nevoie de un singur spermatozoid, iar intr-o picatura de sperma de marimea unei gamalii de chibrit sau cat o boaba de piper exista in medie un numar de cateva zeci de mii de spermatozoizi. In realitate, este foarte important MOMENTUL in care ajunge sperma in vagin fiindca totul depinde pur si simplu de acest aspect. Sperma trebuie sa ajunga in vagin in una sau in toate cele 3-4 zile ale asa numitei PERIOADE FERTILE a ciclului menstrual. Determinarea sau stabilirea perioadei fertile optime, devine posibila numai in cazul in care ciclul menstrual este de tipul REGULAT. In cazul in care ciclul menstrual este de tip NEREGULAT, femeia respectiva trebuie sa foloseasca testul de fertilitate si ovulatie, fiindca doar asa poate stabili in mod cert si sigur care sunt zilele fertile pentru ca in acele zile sa intretina pe cat este posibil 2 acte sexuale cu ejacularea spermei in vagin la o distanta de 12 ore intre ele. Multa sanatate!

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Unul din voi are probleme cu fertilitatea medic consult

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru mgtow):

Nu se poate trage acesta concluzie de la o singura incercare si nici aceasta nu se stie daca a fost in perioada fertila.

| darrio2007 a răspuns:

E vorba de iubitul ăla caruia ii place sa bea? Esti sigură că vrei să ai un copil cu el?

| Alida_Maria_1988 explică (pentru darrio2007):

Am scăpat demult de el

| darrio2007 a răspuns (pentru Alida_Maria_1988):

Bravo, nu era de tine!

| Emilian65 a răspuns:

Daca vreti un copil, faceti sex mai des in perioada fertila si sa ejaculeze in vagin.

| CodrutElian1990 a răspuns:

O sa-mi dau si eu cu parerea din ceea ce stiu. Sunt femei care, inca nu le-a ajuns sperma in vagin si au ramas gravide. Sunt altele care fac sex cu ejaculare inauntru, de mai multe ori in perioada fertila si nu raman gravide. Cauza? E inca o necunoscuta. Totusi se presupune ca primele sunt fierbinti in sex, foarte doritoare, celelalte nu.
Am discutat cu cineva care, tot asa si-a dorit doi copii, dar vreme de un an si jumatate nevasta nu i-a ramas gravida. A plecat intr-o delegatie de 3 saptamani fara sa lase inlocuitor, iar cand a venit acasa s-a nimerit in perioada fertila a sotiei. Dupa 9 luni sotia a nascut un baietel de toata frumusetea. Dupa vreo 3 ani, in care au incercat sa mai aiba un copil, s-a intamplat acelasi lucru. Cand a venit acasa sotia era in prima parte a perioadei fertile. A nascut dupa 9 luni o fata la fel de frumoasa.
Se spune ca odihna si o dorinta mai mare de sex din partea femeii determina o mai buna conceptie.
De asemenea, daca vrei baiat, este bine ca sexul sa se faca in ziua ovulatiei sau o zi dupa, deoarece spermatozoidul pentru baieti traieste doar 24 de ore, dar este mai rapid decat cel pentru sexul feminin, care traieste in jur de 3 zile. In cazul ca fecundarea se face in ziua ovulatiei, 80% sunt baieti. Daca este mai repede de 24 de ore, sigur este fata.

| Dandinelle a răspuns:

Incearcati metoda calendarului. Ai aplicatii pe telefon care-ti dau calendarul si poti nota diferite informatii. Ajuta si atunci cand vei ramane insarcinata, sa poti calcula data aproximativa a nasterii.
nu exista o reteta general valabila pentru toata lumea dar cea mai la-ndemana e tot metoda calendarului.

| Eugen80 a răspuns:

O singura data? E prea putin. Faceti sex normal de fiecare data si cu siguranta se va intampla. Sunt cupluri perfect normale care incearca de 1-2 ani si abia apoi se intampla.
Nu este problema de cantitatea de sperma, ci mai mult de concentratia si calitatea spermei.
Deci faceti sex normal si se va intampla, nu va mai stresati si nu va mai ganditi la asta.

Răspuns utilizator avertizat
| JoKKeRClan a răspuns:

Schimba-ti partenerul!