| ella4k a întrebat:

Buna am o intrebare eu sunt insarcinata insa prietenul meu nu crede ca e copilul lui pot sa demonstrez inversul inainte de a naste?

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pleaca de acasa nu-i da false sperante omului pentru ca si tie iti vine beleaua daca o tii asa.

| Zenithf a răspuns:

Asa, deci sunteti de abia la inceputul drumului, si ala te face curva... bun inceput, ce sa zic. sad
Sfatul meu nebun ar fi sa tii copilul singura, si, daca s-ar intoarce dobitocul vreodata, sa-l primesti numai daca se taraste pe genunchi. Dar este un sfat nebun. straight face
Poti sa-i dovedesti ceea ce vrei, exista teste, dar sunt periculoase pentru copil. Dar cel mai bine ar fi totusi, daca ii dovedesti ca esti o persoana, nu un pres ca sa fii calcata astfel in picioare. Uff, grea ii viata asta, si parca nu ne ajunge cat ii de grea. :s

| ella4k explică (pentru Zenithf):

Problema e ca noi am avut o pierdere insa atunci el traia cu mine si stia 100% ca copilul e a lui acum ne-am despartit fiecare pe la casele lor eu ma duceam in cluburi ca orice domnisoara de virsta mea si acum are dubii ca e copilul lui si ma invinueste de infidelitate

| Zenithf a răspuns (pentru ella4k):

Si chiar daca te duci prin luburi, asta nu inseamna ca te-ai culca cu oricine, nu? Dar ceea ce spune el chiar asta inseamna. Ce mai ai atunci de impartit cu cineva care nu mai are incredere in tine?

| Zenithf a răspuns:

Eu vad scena asta in ochii mintii: el venind acasa, o vede pe ea in mijlocul bagajelor facute, gata de plecare: "ce faci", "plec, nu pot sta langa omul pe care il iubesc, daca el ma compara cu femeile de pe centura", el isi da seama ca a jignit-o, ca fiinta care creste acolo in acel mic templu, este copilul lui, si isi cere iertare printre lacrimi.
Dar asta este fantezie. Cred ca am vazut prea multe telenovele. uff sad

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În mod CIUDAT =)), tu ai mai fost "însărcinată" şi în aprilie-mai 2013 :
http://www.tpu.ro/......e-sarcina/

"ella4k explică (pentru Draggoș):
Uite fetelor ca am aflat ca sunt insarcinata" - http://www.tpu.ro/......ute-poate/

http://www.tpu.ro/......ginale-in/

Cam MULTE sarcini consecutive :))

Vorba lui @Oana92 :
"cum ai realizat tu ca esti insarcinata daca ai doar 2 saptamani de sarcina?"

Având în vedere întrebările tale anterioare şi faptul că NU ai făcut 2 teste de sarcină care să CONFIRME existenţa acesteia, CONSIDER că nu eşti însărcinată şi ai o altă afecţiune care generează întârzierea menstrei!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

Dacă, totuşi, ai făcut 2 teste de sarcină corecte, aşa cum ţi-am explicat într-un răspuns anterior, şi au ieşit pozitive - atunci sarcina TREBUIE confirmată de ginecolog printr-un test de sânge HCG!
Abia atunci e sigur 100 % că eşti însărcinată...

Revenind la întrebarea ta, se POATE efectua un test de paternitate prenatal :
"Se poate determina paternitatea inainte de nasterea copilului?
DA. Putem realiza testul de paternitate prenatal din vilozitati coriale sau lichid amniotic recoltate de catre medicul ginecolog." - SURSA :
http://www.testepaternitate.ro/f-a-q

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a3235.html

http://www.sfatulmedicului.ro/......ostic_1134

Toate cele bune.

| ella4k explică (pentru bursuc001):

Am fost insarcinata in aprilie am pierdut sarcina

| bursuc001 a răspuns (pentru ella4k):

Sorry sad
E o situaţie REGRETABILĂ - ştiu din proprie "experienţă" : şi soţia mea a pierdut o fetiţă sad

În acest caz, apropo de întrebarea iniţială, se poate face test de paternitate ( prenatal ), dar este destul de SCUMP!

Iar dacă ai avut un avort spontan ( destul de recent ) NU este recomandată intervenţia pentru colectarea probei ADN!
Asta deoarece CREŞTE riscul apariţiei unui nou avort spontan.

Din păcate, în această situaţie, eşti într-un IMPAS sad

Toate cele bune.

| h3r a răspuns:

Dacă ești minoră te duci la poliție.

| VladGH a răspuns:

Off, iarasi copii fara parinti. Se poate demonstra, dar in dependenta cit timp esti deja insarcinata. Te duci la sectia unde se face proba ADN si acolo iti spune cind poti face proba acum cind esti insarcinata. Este o chestie dificila, trebuie sa doreasca si prietenul tau sa dea material biologic, daca nu vrea atunci nu ai cei face. Pentru aceasta proba necesita cheltueli mari. Poti sa demonstrezi doar dupa ce vei naste, il dai in judecata si acolo trebuie sa vii cu dovezi ( daca v-au vazut lumea impreuna pe o perioada lunga, imblati de mina, plecati la rude impreuna, va plimbati cu masina impreuna si chestii de astea ) probele ADN nu pot fi impuse chiar si dupa nastere. Este un proces greu. De cit timp esti insarcinata? Greseala pe care o fac multe fete este ca prin intermediul unui copil vor sa aiba barbatul iubit mereu linga ea.

| ella4k explică (pentru VladGH):

Sunt sigura ca e copilul lui pentru ca pe alt cineva nu am avut niciodata sunt insarcinata de 2 saptamini

| VladGH a răspuns (pentru ella4k):

Cit ai stat cu el? Stie cineva de relatia voastra?

| ella4k explică (pentru VladGH):

2 ani suntem impreuna stiu toti de relatia noastra

| Oana92 a răspuns (pentru ella4k):

Si cum ai realizat tu ca esti insarcinata daca ai doar 2 saptamani de sarcina? E prea mica pentru a fi vazuta la ecograf, e prea repede pentru simptome...

| VladGH a răspuns (pentru ella4k):

Linistita poti sa-l nasti apoi il dai in judecata.

| ella4k explică (pentru Oana92):

Am facut un test de sarcina care a fost pozitiv

| igrek a răspuns:

Acum nu-și mai recunoaște pasărea, cioara?

| MadalynaOke a răspuns:

Iauzi Cati ani ai? Copii cu copii cu in burta. Canguri. Daca aveti macar aproape de 18 ani eu zic sa cautati sa va intelegeti bine si sa pastrati copilul. Problema mai mare cred ca e cu parinti vostri. Dar asta e. Next time use protection!

| ella4k explică (pentru MadalynaOke):

18 ani si parintii sunt la curent

| mishi a răspuns:

Da,prin amniocenteza dar este o investigatie foarte riscanta