| danaaaa01 a întrebat:

Buna, am o intrebare legata de anticoncepționale, e prima data cand ma interesez si vreau sa fiu sigura, daca iei pastila in ziua in care ai act sexual, mai poti întreține act sexual in următoarele zile? Se intampla ceva? Ma refer la cele pe care le iei timp de 21 de zile, stiu ca suna ciudat ca sunt fata si nu stiu, dar chiar vreau sa inteleg

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Se presupune ca iei pastilele in fiecare zi, la aceeasi ora, in timpul celor 21 de zile, iar dupa aceea faci 7 zile de pauza.Este evident ca tocmai de-asta le iei, pentru a evita o sarcina nedorita, deci este normal sa faci sex in timpul tratamentului cu pilule AC.
Luate in mod corect si fara abateri, asta este rolul lor, sa te protejeze, atat in cele 21 de zile, cat si in perioada de pauza.

| danaaaa01 explică (pentru Floridori):

Multumesc mult ❤️❤️❤️

| Floridori a răspuns (pentru danaaaa01):

Cu mare drag!
Fii atenta sa le iei in fiecare zi, la aceeasi ora, fara sa omiti nici macar una si sa fii atenta sa nu depasesti niciodata acele 7 zile de pauza. Eventual noteaza undeva sa nu uiti sa iei pastilele astfel incat sa nu existe riscuri.
Numai bine!

| danaaaa01 explică (pentru Floridori):

Deci dupa cele 21 de zile continuu 7 zile nu le mai iau, si sunt sigure 100%?

| Floridori a răspuns (pentru danaaaa01):

Sunt sigure numai si numai in conditiile in care au fost prescrise de catre medic in urma unor analize de sange specifice. Daca nu, atunci nimeni nu iti poate garanta cat de potrivite sunt pentru tine si daca te vor proteja 100%, deoarece vorbim de pastile ce contin hormoni, iar administrarea lor corecta are in vedere si necesitatile tale hormonale, acestea fiind diferite de la organism la organism.
Daca ti-au fost prescrise de catre medic in urma analizelor, atunci da, sunt eficiente, iar administrarea lor se face exact cum sigur ti-a explicat si medicul.
21 de zile de administrare, in fiecare zi, la aceeasi ora, fara abateri. Apoi 7 zile pauza. Dupa aceste 7 zile, in a opta zi, incepi un nou blister de 21 de pastile, apoi 7 zile pauza si tot asa pe toata perioada in care doresti sa fii protejata. Daca tu doresti doar 6 luni, atunci iei 6 luni, daca doresti sa fii protejata 2 ani, atunci le iei 2 ani, in sistemul explicat mai sus.
Cu mentiunea ca tratamentul se incepe in prima zi de menstruatie. Apoi, sangerarea va trebui sa apara in cele 7 zile de pauza.Fie ca aceasta apare sau nu, ori inca sangerezi la terminarea celor 7 zile, este important sa incepi un nou blister in a opta zi.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand iei prima oara anticonceptionale ai nevoie de 2 saptamani cu dubla protectie, pana pastilele anticonceptionale isi fac efectul, pentru ca NU functioneaza imediat!
De aceea esti sfatuita de medic si decompania farmaceutica care face anticonceptionalelel, ca prima ora cand le iei, in primele 2 saptamani, sa folosesti si prezervativul, fiindca este risc amjor de sarcina.