| Carla90 a întrebat:

Buna, am o intrebare.O sarcina extrauterina apare la testul de sarcina pe baza de urina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA, fiindca sarcina indiferent unde se fixeaza in afara uterului, el cu toate acestea va incepe sa produca la fel hormonul de sarcina hCG, care va patrunde atat in sange cat si in urina. Insa de regula majoritatea sarcinilor extrauterine sunt detectate/determinate printr-o ecografie pelvina si prin teste de sange. Medicul ginecolog pe baza simptomelor prezentate de femeia insarcinata dar a carei sarcina este ectopica, isi da seama de posibilitatea existente unei astfel de sarcini si va incepe investigarea necesara in asemenea situatii.
In concluzie sarcina normala, uterina sau ectopica produce hormon hCG care se determina prin testarea urinei sau a sangelui. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu, pentru ca testul de sarcina pe baza de urina este doar pentru a vedea daca esti sau nu insarcinata, la o ecografie se poate vedea o eventuala sarcina extrauterina, camde pe la 6 saptamani in sus.

| Carla90 explică:

Sa rectific întrebarea. Am inteles ca doar la ecografie se vede o sarcina extrauterina.Eu voiam sa stiu daca testul de sarcina se pozitiveaza indiferent. Ma gândeam ca poate daca ai o sarcina extrauterina, nu iti vine ciclul si faci un test de sarcina, si este negativ.