| gege12321v a întrebat:

Buna, am o întrebare obișnuită după cum am observat, ultima mea menstruație a fost de pe data de 9 până pe 4! Și ar cam trebui să îmi vina pe data de 8 noiembrie! Aseară am avut contact sexual neprotejat, credeți ca a avut loc în perioada fertila? Merita sa iau pastila de a doua zi?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles inca, ce ciclu este ala care tine din data de 9 pana pe 4?

| gege12321v explică (pentru Violleta2022):

14, o greșală de scriere

| corbulalbrosu a răspuns:

Ultima menstruatie care a inceput in data de 9 Octombrie poate fi considera ca fiind normala, deoarece s-a desfasurat pe o perioada de 5-6 zile, insa acest aspect nu are nicio importanta sau vreo relevanta in stabilirea caracteristicii ciclului menstrual si anume daca este de tip regulat sau neregulat. Data la care va incepe urmatoarea menstruatie se poate stabili/calcula numai in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si de asemenea doar in acest caz poate fi stabilita si data OVULATIEI cat si zilele PERIOADEI FERTILE.
Fiindca ai facut urmatoarea afirmatie : ''Și ar c-am trebui să îmi vina pe data de 8 noiembrie!'' se poate aprecia ca ciclul tau menstrual este unul catusi de cat regulat din moment ce poti sa iti calculezi data de incepere a urmatoarei menstruatii.
Daca acest rationament este valabil si corect, in acel caz rezulta ca ziua OVULATIA ar fi putut sa aiba loc in 26 Octombrie si in acest caz PERIOADA FERTILA s-ar fi situat intre zilele de 22 -27(28) Octombrie. Acest calcul este VALABIL numai in situatia in care ciclul tau menstrual are intotdeauna lungimea de 30-31 de zile (cu o abatere maxima de +/- 1-2 zile.
Fiindca actul sexual a fost intretinut la sfarsitul zilei de 30 Octombrie, adica dupa ce au trecut circa 3-4 zile de la ultima zi fertila a actualului ciclu menstrual, atat d.p.d.v. teoretic cat si cel mai probabil si practic, ai fost in perioada de infertilitate absoluta a acestui ciclu menstrual, ceea ce inseamna ca este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina in acest caz, moment si conditii. Reamintesc, numai in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT si are mereu lungimea de 29-31 zile. Multa sanatate!

| costiceacristian200 a răspuns:

Nu merită!