| AndreeLili24 a întrebat:

Buna, am o întrebare, pentru ca am nevoie de ajutorul vostru.
Sunt de 2 ani si jumătate cu un baiat, in relatia asta am pus sentimente amandoi, chiar ne iubim, dar simt ca eu il iubesc mai mult.
Nu stiu care imi este problema, dar am dus iubirea la un nivel obsesiv, simt ca traiesc pentru el si nu pentru mine, dar stiu ca daca l-as pierde ar fi socul vietii mele. Sa pun punct aici? Sa ma retrag?
Ar fi prea greu sa nu il stiu langa mine. Chiar nu stiu ce sa fac asa ca va cer un sfat. MULȚUMESC!

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca vrei sa ajungi la pace interioara, cere- i iertare lui Dumnezeu ca idolarrizezi un om, cere sa te curateasca de aceasta idolatrie prin sangele Mantuitorului Histos.Euam facut asa si am scapat instanraneu de obsesia fata de un baiat de care sufeream de ani de zile.Prima poruna, aceea de a- L iubi pe Creator cel mai mai mult e si prima noastra nevoie sufleteasca, cinditia de a fi liberi in interior si a fi la pace cu propria constiinta.Idolatrizarea oricarui om aduce sclavie interiora si nefericire. Daca il iubesti pe Dumnezeu cel mai mukt, te poti ruga Lui pentru un viitor sot si poti alege liber, alegerea unui sot are un rol important dar daca pasrezi aceasta alegere la rangul pentru care e potrivita, o despartire nu iri darama viata, te bucuri liber de viitoarea casatorie. Daca relata nu e in vederea casatoriei e doar pierdere de timp si energie.0

| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles, daca il iubesti atat de mult pe cat afirmi, ce te dertermina sa vrei sa-l parasesti?
Esti sigura ca-l iubesti, sau doar este o obsesie de control si posesiune?
Fiindca numai o persoana care nu are sentimente puternice, poate gandii in acest fel!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Retrage-te până ce obsesia nu capătă amploare.
O persoană cu gândirea ta are predispoziție spre sinucidere "din dragoste".

| gogugogugogu a răspuns:

Da, stiu cum este, cand unul iubeste mai mult atunci, in timp, vor aparea frustrari. Nu poti pune punct aici, e foarte greu, chiar daca ai impresia ca poti, va dura ani de zile sa-l uiti dar undeva departe, fara sa cauti pretexte sa-l vezi. Vei tresari la orice asemanare cu el, vei arde mocnit pe interior dar, repet, undeva departe si eventual alaturi de altcineva care iti este pe plac, vei reusi dar vei reusi peste multi ani, foarte multi ani.

| MariannN20 a răspuns:

Omul care iubeste nu pleaca dar cateodata daca simti ca nu merge trebuie sa lasi ok? niciodata intr-o relatie nivelul de iubire nu va fi pe unda, e posibil ca tu sa il iubesti mai mult sau invers.