| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare pentru fete/femei.As vrea sa fac sex pentru prima data cu prietenul meu, singura mea frica este sa nu raman insarcinata ( cu siguranta o sa ne protejam) dar totusi... Puteti sa imi dati un sfat, va rog? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| madăfacănvmm a răspuns:

Buna! eu mi am inceput viata sexuala luna aceasta. aceleasi temeri le am avut si eu si iti spun din expperienta o sa le ai in continuare. desi stii ca nu exista sansa formarii nuei sarcini tot stai cu stres. spre exemplu eu am fost virgina, am facut o protejat dar nu am rezistat unui act cu finalizare pentru el deoarece aveam dureri iar el bause si isi da greu drumul. totusi chiar daca nu exista sanse tot sunt stresata pana imi va incepe enstruatiaȘ))) totul este in capul nostru. trebuie sa ai incredere atat in tine cat si in el si sa te consideri pregatita. daca va iubiti si stii ca el merita gooo. te pup

| Love19994 a răspuns (pentru madăfacănvmm):

Multumesc pentru raspuns happy

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca eu sunt barbat, am sa-ti ofer un raspuns OBIECTIV, cert, concret si CORECT, deci NU un raspuns SUBIECTIV, EVAZIV si fara vreo utilitate practica asa cum este raspunsul premiat. Pentru informarea ta corecta, precisa si exacta, afla ca sarcina NU se poate forma in urma unui sex intretinut : oricand, oricum, sau in orice conditii. Fiecare fata/femeie dar la fel si fiecare baiat/barbat indiferent de varsta avuta, in momentul in care au ajuns in situatia de a-si incepe viata sexuala, ar trebui sa stie, si sa cunoasca in mod foarte exact si précis procesul de formare a sarcinii. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretineti contacte sexuale, sa fii/fiti deja informati ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca cele 2 conditii trebuie sa se petreaca in mod obligatoriu in acelasi timp, adica sa se produca simultan si anume : 1-) In primul rand trebuie sa stii ca TU ca femeie poti sa ramai insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul a fost intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual actual, intruna dintre cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau chiar in ziua ovulatiei (cand exista deja un OVUL VIABIL in uter). Doar in acest caz si numai in acest moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid, care poate sa provina NUMAI din sperma, NU si din lichidul preejaculator. 2-) Sarcina poate lua nastere NUMAI/DOAR daca sperma ajunge in mod obligatoriu si sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate). In toate zilele care NU fac parte din PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual formarea sarcinii este practice aproape intotdeauna IMPOSIBILA chiar si daca sperma este ejaculate IN VAGIN din greseala sau intentionat. NUMAI daca sunt cunoscute datele privind caracteristicile ciclul tau menstrual ti se va putea oferi un raspuns privind momentul in care exista posibilitatea de a se forma o sarcina in cazul tau. Deocamdata este IMPOSIBIL sa-ti fie oferit/transmis un raspuns concret fiindca lipsesc datele si informatiile necesare. Multa sanatate!

| Love19994 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Iti multumesc pentru raspuns

| alina2k18 a răspuns:

Pune-l sa iti dea limbi oricum inaintewinking

| Lichan1 a răspuns:

Nu sânt fata dar ar trebui sa ei și o pastila anti sarcina sau ceva de genul

| Alex1992buc a răspuns:

Prezervativul este solutia