| Mikki262990 a întrebat:

Bună, am o întrebare, sunt puțin confuza. Am făcut sex neprotejat cu soțul înainte de menstruație, cu o sapt. Iar acum, am 3 zile de intarziere. E posibil sa fie o sarcina? Având în vedere ca știu, înainte menstruației cu o sapt și după, nu prea ai cum sa ramai.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Numai daca ciclul tau menstrual este catusi de cat regulat, adica asta presupune sa aiba mereu aceiasi lungime ca numar de zile si menstruatia sa porneasca de obicei la data calculata, sau cu o mica abatere de +/- 1 sau 2 zile, doar in acel caz se poate stabili destul de precis atat ziua in care se produce ovulatia cat si cele 4-5 zile aferente perioadei fertile si implicit astfel de determina si PERIOADA LUTEALA situata intre ziua de ovulatie si ziua de pornire a urmatoarei menstruatii.
Este determinat stiintific si medical in mod foarte concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe urmatoarea menstruatia, bineinteles doar in cazul in care OVULUL NU a fost fecundat. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care nu se produce fecundatia, atunci incepand chiar din a 2-a zi ovulul care a ramas nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... are loc procesul de DESTRAMARE. Astfel, o parte a resturilor provenite din ovulul nefecundat si destramat este resorbit de tesutul endometrial, iar cealalta parte ramasa se fixeaza de peretele uterului devenind asa numitul corp galben si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL imbatraneste, se degenereaza si PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua in care urmeaza sa se termine ciclului menstrual, adica ziua de pornire a menstruatiei. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual, in mod cert si absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA.
In concluzie, daca ciclul menstrual este destul de regulat atunci este cu totul imposibil sa ramai insarcinata in urma unui sex neprotejat care este intretinut cu o saptamana inainte de data de pornire a menstruatiei, reiesita prin calcul. Neinceperea sangerarii menstruale cel mai probabil se datoreaza faptului ca in actualul ciclul menstrual s-au produs anumite dereglari hormonale. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

"Nu prea ai cum" nu este egal cu "e imposibil". Cu metoda calendarului si cu coitul intrerupt am ajuns majoritatea dintre noi pe lume probabil asa ca...

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Deci esti casatorita, dar inca atat de proasta incat sa nu-ti cunosti organismul, corpul? Wow, saracul om, cu cine s-a inhaitat...