| anonim_4396 a întrebat:

Bună... Am o mare problema. Pe data de 7 am avut un contact sexual neprotejat cu iubitul meu... Acum 2 zile mi-a spus ca s-a scapat putin in mine... Sunt sanse sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

O femeie poate ramane insarcinata DOAR DACA SEXUL ARE LOC IN PERIOADA FERTILA. In consecinta orice fata trebuie sa stie ca pentru a se forma o sarcina este nevoie sa fie intrunite minim 2 conditii in mod obligatoriu, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2- Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar asa spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter. In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA (obligatoriu) in momentul producerii sexului si NEAPARAT SA PATRUNDA SPERMA IN VAGIN. IN AFARA PERIOADEI FERTILE probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini este extrem de mica estimata la o probabilitate de sub 5% si din acest motiv se poate produce doar/cu totul accidental. In cazul tau un raspuns clar concis si corect se poate formula doar in cazul in care prezinti informatia precisa cu privire la perioada in care te-ai aflat in momentul sexului. In conditiile prezentate de tine se pot emite doar simple pareri cu totul speculative si nefondate. Multa sanatate.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde. Erai in perioada fertila?

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila, sansele de a ramane gravida sunt de 100%.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

50 %

| CityOfSatan a răspuns:

Pai de ce nu ti-a zis atunci sa te fi dus sa iti iei o pastila.Iti zice acum cand nu poti face altcea decat sa iti iei un test de sarcina.Pff.Sanse exista, dar te poti lamuri cu ajutorul unui test.

| SofiaAbigail a răspuns:

Da.

| Nonzen a răspuns:

Bună mimostyle! happy
Depinde și de perioada fertilă și nefertilă. Dar dacă erai în perioada fertilă (câteva zile bune înainte de menstruație) e foarte posibil să fii rămas însărcinată, cred că sunt șanse mari. UITE UN SFAT: termin-o cu "iubirea ta" care vrea să te facă mamă. Greșeala cea mai mare e a lui, că ți-a zis târziu... lucrul ăsta se poate repeta.
Toate cele bune! happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Nonzen):

Cate sunt ca numar exact acele " (câteva zile bune înainte de menstruație) "? Ma intreb daca stii/ai idee cum se calculeaza perioada fertila si in ce conditii se poate face?

| Nonzen a răspuns:

M-aș simți atât de penibil dacă ți-aș răspunde doar ca să-ți arăta că știu! straight face
Dar m-ai enervat laughing : dacă ciclul este regulat, 28 de zile în fiecare lună atunci perioadă fertilă ar fi între 10-17.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Nonzen):

Din moment ce stii precis care este perioada fertila, de ce nu ai dat un raspuns precis si la subiect d-rei in cauza. Sunt convins ca raspunsul tau ar fi fost mult mai apreciat.Multa sanatate si tie si un AN NOU FERICIT. happy

| Kapss a răspuns:

Paiiiii, daca erai pe stop in timpul asta..sunt sanse foarte mici. Daca s-a intamplat la o zi, 2 dupa ce ai fost pe STOP! e ca, nasoala treaba pentru ca sansele sunt mari.
Dar da-o-n ma-sa de treaba, e 3lei un prezervativ(Durex, chiar)..era asa greu sa procurati unul? straight face
O sa stai mult timp cu grija acum...mai bine citesti putin pe google, si-ti cumperi un test de sarcina si gata.