| Paulaandreea22 a întrebat:

Buna,am o mare urgenta...acum 2 zile am facut un test de sarcina, l- am facut gresit ca l-am bagat de 2 ori in urina, iar pe urma am mai facut unul si acela a iesit negativa.Au fost facute cu o zi inainte de menstruatie.Ieri trebuia sa imi vina menstruatia si nu mi-a venit, ma dureau sanii destul de tare.Azi nu ma mai doar asa tare, dar cand m-am dus la baie si am urinat m-a usturat si pe urma am avut o senzatie ca trebuie sa o fac foarte des.Am citit pe net ca ar fi un simptom de la sarcina.Sunt foarte stresata si tot plang de cateva zile deci s-ar putea si asta sa influenteze ciclul.Dar nu mai inteleg ce sa fac...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatiei cu intarziere, se datoreaza faptului ca in decursul ciclului menstrual, s-au produs anumite mici dereglari in desfasurarea activitatii hormonale in ultimele 24-30 de zile. Este binestiut faptul ca in organismul femeii in timpul ciclului menstrual, destul de des si frecvent in cazul majoritatii femeilor se produc dereglari hormonale mai mici sau mai mari. Lungimea ciclului menstrual se modifica din cauza dereglarilor hormonale si NU din cauza altor motive, des amintite cum ar fi : stres, oboseala, anxietate, etc. care reprezinta ''motive'' eronate si incorecte vehiculate de tot felul de agarici ageamii. Reiese ca in astfel de situatii pot sa apara intarzieri mici care cel mai des au 3-5 zile, dar pot fi si intarzieri mai mari de 7-14 zile FARA SA EXISTE O SARCINA formata si inastalata in uter. Orice intarziere de pana in 7 zile trebuie privita fara ingrijorare si abia atunci din a 8-a zi sa se faca un test de sarcina. Motivul ingrijorarii tale nu are o baza reala, fiindca trebuie sa intelegi ca sarcina NU poate sa apara asa ''pur si simplu din senin'' din moment ce in mod sigur nu a ajuns SPERMA in VAGIN in urma cu 14-18 zile adica atunci cand ai fost in PERIOADA FERTILA a actualului ciclu menstrual. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

E rahat, poti avea o infectie urinară de acolo poti simtii arsuri in timpul urinării, deci daca ai facut atîtea teste de sarcină si au iesit negative, clar nu esti însarcinată, iar testele de sarcină se fac după 21 de zile de cand ai facut sex nu a doua zi. Menstruatia daca ai infectie urinară nu vine cand trebuie, sunt dereglari hormonale, ce varsta ai?

| Paulaandreea22 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 17 ani, testul l-am facut in a 13 a zi

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Paulaandreea22):

Stai linistită ca nu esti gravidă.