|

Buna. am o mica dilema. Am facut sex cu iubitul meu, neprotejat si e posibil sa fi ramas f putina sperma inauntrul sau in afara vaginului meuthinking Am avut menstruatie luna trecuta pe 10 si s-a terminat pe 15 cand ar trebui sa-mi vina? Mentinonez ca am menstruatie luna de luna, dar inca sunt in ceata cu chestia asta cand si cum vine menstruatia. I`mi puteti lua o piatra de pe inima si-mi spuneti cand ar trebui sa imi vina va rog?puppy dog eyes

8 Raportează Evaluează
8 răspunsuri:
| a răspuns:

M-ai naucit complet...
Tu inca nu stii prea bine ce este ciclul si cand ar trebui sa-ti vina menstruatia,dar faci sex, ba chiar neprotejat!
Si vrei sa-ti spunem noi, cand trebuie sa-ti vina tie menstruatia...
Bine.
Daca iti vine, in cazul in care nu ai ramas insarcinata, ar trebui s-o astepti incepand cu data de 10 martie.
Daca pana in 20 martie nu ti-a venit, fa un test de sarcina.
Risti extraordinar de mult si poti ramane insarcinata la orice ora, sa stii, daca esti atat de lipsita de responsabilitate, in primul rand fata de tine.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Bună!

Există RISC de sarcină sad

Data la care ar trebui să-ţi vină menstruaţia se calculează folosind "metoda calendarului" ( explicată mai jos )!

NU se face sex neprotejat decât atunci când îţi DOREŞTI un bebe!

Poţi rămâne însărcinată în ORICE perioadă, dacă faci sex neprotejat!

În general, cu 5 zile înainte de menstră + perioada menstruaţiei + 5 zile după menstră este o perioadă cu fertilitate REDUSĂ ( spre medie ), deci riscul de sarcină este mai mic, dar NU inexistent.

TREBUIE să folosiţi PREZERVATIVUL la fiecare act sexual!

Dacă NU folosiţi prezervativ ( la fiecare partidă/număr ), atunci există RISCUL să rămâi însărcinată – indiferent de perioada de fertilitate în care te afli.

DAAA, există RISCUL să rămâi însărcinată chiar dacă nu ejaculează în tine - mai ales când te afli în perioada cu fertilitate RIDICATĂ.

Se poate rămâne însărcinată în orice perioadă, chiar dacă faci sex când eşti pe ciclu ( depinde de fiecare organism )!

Acum vreo 2-3 luni am „întâlnit" tot AICI ( pe site ) o fată care a rămas însărcinată făcând sex ÎN timpul menstruaţiei - avea 16 ani şi dorea să ştie cum poate face avort.

Deci, după cum vezi, orice se poate ÎNTÂMPLA!

În PRIMUL rând, NU se face sex FĂRĂ prezervativ, INDIFERENT câtă încredere ai în partener, sau câte „asigurări" ţi-a dat!

În cazul în care nu folosiţi prezervativul ( chiar şi pentru câteva secunde/minute ), CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care poate CONŢINE spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi poate CONŢINE spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, sau ejaculări anterioare RECENTE ( ...2004 - 2236 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Roaga-te sa ai si acum noroc.

| a răspuns:

Daca ati facut-o neprotejat, si in vagin a ramas sperma, este posibila o eventuala sarcina.

| a răspuns:

Deci stai sa inteleg : cum adica ai luna de luna? Asta trebuia mentionat? E NORMAL sa ai luna de luna.
Esti in ceata asupra menstruatiei? CATI ANI AI? 13? Cum sa nu stii cum si cand vine?
Daca spui ca e posibil sa fii ramas in tine, atunci e cam la fel de posibil sa ramai insarcinata.
Cat despre "cand ar trebui sa-mi vina?" - nimeni nu iti va putea raspunde la aceasta intrebare. Depinde de organismul tau.

| a răspuns:

Pai n-avem de unde sa stim cand iti vine tie ciclul, fiindca variaza de la femeie la femeie. Tu poate ca ai menstruatie neregulata si atunci e si mai greu de calculat. Nu mai intretine relatii sexuale neprotejate, daca nu-ti doresti copii! Dupa intrebarile pe care le pui, imi dau seama ca nu stii mai nimic despre cum functioneaza corpul tau. Si din pacate, fetele ca tine, raman cel mai repede gravide...

| a răspuns:

Poate intarzia din diferite motive, in mod normal vine la 28 de zile dar poate veni la 30-31 sau mai putin.

| a răspuns:

Nu ai nici cea mai vaga idee despre cum se calculeaza ciclul menstral!
nu ne intereseaza ca ai luna de luna(asa trebuie sa fie, mentionezi cand nu e luna de luna).nu ne intereseaza cate zile tine(daca e peste 2-3zile).

NE INTERESEAZA: cand a inceput luna trecuta (aici ai nimerit, pe 10).
si cand inceput in lunile anterioare(celelalte 5 de preferat).

pana data viitoare cand vei face sex, daca nu e va fi cazul sa te apuci sa citesti carti despre maternitate, PUNE MANA SI CITESTE TOT CE SE POATE CITI DESPRE SEX, MENSTRUATIE, PERIOADA FERTILA, SARCINA, BTS etc.
ce nu intelegi INTREABA! dar nu mai fi o ignoranta pentru ca acest aspect este f important in viata si viitorul tau!