| Anonima22042020 a întrebat:

Am o mică întrebare. Eu și băiatul de care îmi place am vrut să fim împreună. Am vorbit o perioada și apoi ne-am dat seama că prietena noastră este îndrăgostită de el și pentru a nu o răni am decis sa fim doar prieteni. Ea a aflat de sentimentele mele pentru el însă nu știe ce simte el pentru mine. Cu toate astea, eu încă îmi doresc sa fiu cu el, însă el spune ca nu știe cum sa abordeze situația astfel încât niciuna din noi sa nu fie rănită. Întrebarile mele sunt: pare aiurea sau par disperata pentru ca m-am îndrăgostit de el si i-am sugerat sa fim împreuna, având in vedere ca la început el a fost cel care a venit la mine și el spune ca mă place dar nu știe cum sa facă sa nu se simtă trădată prietena noastră? Și ar părea aiurea din partea mea dacă as vrea sa am o relație cu el pe care sa o țin ascunsa de prietena mea? Și ultima, cum mi-ați recomanda sa fac astfel încât sa ii spun ca vreau o relație chiar dacă e vorba de una secreta sa zic așa? Cum l-as putea face sa se apropie de mine? Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri și sper ca nu e o situație foarte ciudata.

Răspuns Câştigător
| anamaria82726 a răspuns:

Daca v-ati fi placut atat de mult, nu inteleg ce ati mai asteptat. Nu trebuie sa va pese neaparat de parerea celor din jur. Daca fata aceea il place si el nu o place pe ea, nu inseamna ca el va trebui sa fie singur toata viata lui doar ca sa nu o raneasca pe ea. Daca v-ar fi prietena adevarata nu s-ar pune intre voi 2 stiind ca va placeti. Ar trebui sa constientizeze ca din moment ce va placeti, nu ar trebui sa fie geloasa. Ar trebui sa se bucure pentru voi. Pana la urma nu poate forta dragostea. Oricum nu au nicio sansa din moment ce el nu o place. Nu are sens ca el sa isi amane toate relatiile pentru o fata care nu ii vrea fericirea. E normal sa fii indragostita de el din moment ce si el ti-a aratat ca te place. Asta vine natural, nu este vina ta. Ai mai intrebat daca ar fi aiurea sa ascundeti relatia de prietena voastra. Da, ar fi aiurea, normal. Si nu trebuie sa faceti asta. Cum am zis, daca e prietena voastra, trebuie sa inteleaga ca va placeti si sa va vrea binele. Si nu iti recomand sa ascundeti relatia fiindca va fi prea ciudat daca veti sta toti 3 impreuna. Ea nu stie ca sunteti impreuna si poate ar face gesturi deplasate fata de el. Nu va fi confortabil, nu veti putea pune poze, nu ati fi apropiati in public...nu v-ar face placere relatia. Da, si ea greseste. Dar daca el a decis ca vrea sa o protejeze, nu trebuie sa insisti neaparat. Poate nu vrea cu adevarat sa fiti impreuna. Eu zic sa incerci, dar nu trebuie sa insisti foarte mult. Daca e sa fie, va fi.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mă, mie mi se cam pare normal să fiți împreună din moment ce sentimentele sunt împărtășite iar prietena ta să accepte situația. până la urmă de ce să renunțați la ceva ce ar putea fi frumos pentru că ea nu are o atitudine matură și nu acceptă situația? asta e, n-o place și te place pe tine. eu zic că voi nu faceți nimic greșit în a fi împreună, eventual dacă rămâne prietenă cu voi în continuare evitați și voi să vă arătați afecțiunea de față cu ea, măcar până se mai obișnuiește cu ideea.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Nu stiu daca lui ii pare rau de prietena voastra comuna sau lui de fapt ii place situatia actuala in care se afla. Faza este ca el trebuie sa fie sincer si cu tine si cu ea, prietena voastra daca va este cu adevarat prietena ar trebui sa fie fericita pentru voi 2 si sa accepte situatia, intr-un triunghi amoros se stie ca unul trebuie sa iese in pierdere, nu poate castiga toata lumea.In legatura cu faptul ca vrei sa tineti relatia in secret nu o sa functioneze prea mult timp pentru ca mai devreme sau mai tarziu se va afla iar prietena voastra se va simti tradata ca nu i-ati spus.Decizia finala este la el, tu deja ti-ai marturisit sentimentele pentru el si el la randul lui la fel pentru tine asa ca nu ar trebui sa va pese de ceilalti si ar trebui sa puneti fericirea voastra pe primul plan pentru ca asa daca nu luati nicio decizie suferiti toti 3 degeaba.Multa bafta!

| Rhea44 a răspuns:

Deci ca sa înțelegi am trecut si eu prin asta si tipul asta de băieți care nu stiu ce vor merita bătuți. O data iti spune ți-e câte place si acum ca a apărut alta nu mai e sigur... nu trebuie sa iti Bati capul, cu el Lasă-l in pace pentru o perioada nu îl stresa cu întrebări din astea prefate ca nu s-a întâmplat. nimic si vorbiți despre lucri si evita cât mai mult subiectul. Asta e sfatul meu. CÂND UN BĂIAT NU ȘTIE CE VREA NU ÎL STRESA MERIȚI CEVA MAI BUN DECÂT EL!

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! Daca el e asa nehotarat dintr-o data, cercetrazamai mult..ca nu cumva sa fie ceva ascuns intre el si acea prietena, stiu ca suna nebunesc, dar sunt multe in stare de chestii d astea.
Iar faptul ca el nu sta cu tine ca o ranest pe ea e o mare prostie..cine te vrea, te vrea si punct.
Fa l putin gelos si vezi ce se intampla!
Sa nu descoperi lucruri care sa te socheze!
Succes! Toate cele bune!

| EDWARDEDY762 a răspuns:

Asculta, poate ți la prietena voastra, dar în viața e "legea junglei" primul venit, primul servit ști cum se spune, dacă ea ar fi singura cu el, chiar crezi că nu l-ar aborda, fi înțepată, nu face probabil greseala vieții tale, cum am spus, "legea junglei"
Fura-i "felia" de sub nas!
Asta a e!

Sper că am ajutat!
?