| mmtmx a întrebat:

am o mica problema. Am inceput sa iau anticonceptionale luna asta din prima zi in care mi-a venit menstruatia. Le am luat la aprox aceeasi ora +/- cateva minute. Imediat dupa ce am s-a terminat menstruatia am facut sex cu prietenul meu. Sunt sanse sa fi ramas insarcinata? Fundaa

Răspuns Câştigător
| MedionTcO a răspuns:

Buna. Ovulul se formeaza dupa 14 zile de la eliminarea celuilalt. Practic, nu are unde sa se dezvolte spermatozoidul.

| mmtmx explică (pentru MedionTcO):

Deci pot sta linistita?laughing

| MedionTcO a răspuns (pentru mmtmx):

Da.Practic tu nu ai ovul acum. Aveti grija si utilizati prezervativul pentru binele amundurora. Fundita?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MedionTcO):

Cum sa se dezvolte OVULUL dupa 14 zile? Oare nu iti dai seama de enormitatea aberatiilor prezentate? Ovulul se formeaza si elibereaza dupa 2-3zile fata de momentul folosirii ULTIMEI pastile anticonceptionale adica a celei de a 21 pastile AC existente pe folie. In cazul folosirii pastilelor AC folosirea prezervativului reprezinta o tampenie, imbecilitate, din moment ce protectia oferita de prezervativ este INCOMPARABIL mai mica, de zeci sau sute de ori mai mica. De asemenea daca dupa terminarea celor 21 de pastile de pe o folie incepe sa-si administreze pastile AC in continuare de pe o alta folie va fi PROTEJATA in continuare pe toata perioada cat va folosi aceste pastile. Atat timp cat iti vei administra corect si la timp aceste pastile AC formarea unei sarcini este exclusa, fiindca este IMPOSIBIL in TOTALITATE. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste cu atentie raspunsul oferit celui care ti-a debitat o prostie greu de calificat pentru a ramane elegant in exprimare. Multa sanatate!

| NicoletaSimina a răspuns:

Draga intr-un blister sunt 21 de drajeuri, comparativ cu 21 de zile, iar 7 zile faci pauza.In momentul in care isi va face simtita prezenta urmatoarea menstruatie, trebuie sa continui acel tratament ca sa fii protejata.Trebuie sa continui acel tratament timp de 21 de zile, chiar daca nu mai esti in perioada lunara.Tu trebuie sa iei acea pastila la ora la care ti-ai propus sa o iei. Dupa ce treci de perioada lunara, nici ovulatie nu vei mai avea, pentru ca acele pastile opresc activitatea hormonala.Doar in momentul in care te-ai hotarat sa nu mai continui acest tratament, ciclul tau va fi regulat, iar ovulatia va avea loc. Sper ca te-am ajutat!

| mmtmx explică (pentru NicoletaSimina):

Multumesc! Atunci nu imi fac probleme