| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena in varsta de 15 ani care a avut contact sexual neprotejat dupa a doua zi dupa menstruatie pe data deee 26 ianuarie. A luat pastila de adoua zi dupa 30 de minute 40 de la contactul sexual. Poate ramane insarcinata? menstruatia inca nu i'a venit, ar trebui sa i vina la 26-28 de zile si azi este deja 18feb.Va rog un raspuns! ( va rog fara raspunsuri cum la 15 ani sa faca asa ceva sau chestii de gen.chiar este o problema importanta si raspunsurile de gen nu ajuta ) multumesc!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca poate ramane insarcinata. Pilula de a doua zi, daca este prescrisa de ginecolog si luata strict conform prescriptiei acestuia, reduce riscul de sarcina cu 70-75%. daca este luata dupa ureche, poate sa nu aiba nici un efect.
Sigur ca este o problema importanta, mai ales ca la varsta ei pilula de a doua zi e practic interzisa, fiindca poate opri dezvoltarea uterului si a ovarelor, dand sterilitate definitiva. In plus, daca e insarcinata, pilula de a doua zi poate sa fi afectat copilasul (tinand cont ca e posibil sa fie singura ei sansa de a deveni mama, nu cred ca va vrea sa renunte prea usor la o eventuala sarcina, daca este cazul). Urgent, luni dimineata la spital, la ginecologie. Trebuie sa faca investigatii atente si sa ia tratament pentru a evita riscurile pentru ea in primul rand.

| raspunz a răspuns:

Este posibil ca de această dată să nu se fi rămas însărcinată, pastila de a doua zi are tocmai efectul de a scădea riscul de apariție a sarcinii și dacă e luată la timp de obicei funcționează. Perioada ciclului menstrual nu era neapărat una foarte fertilă, dar pe asta nu te poți baza. În schimb pilula de a doua zi este destul de periculoasa, dupa cum bine a spus doamna Brigaela, nu trebuie folosită decât în urgență, de către fete majore, dezvoltate normal, nu de copile. Cred că practicând sexul neprotejat prietena asta a ta se expune foarte mult. Poate să aibă mari probleme, să ia boli grave cu transmitere sexuală, printre care infamul virus HPV, atât de legat de cancerul de col uterin și nu numai.
Este posibil ca pastila de a doua zi să fi dereglat ciclul ei menstrual, dar dacă îi întârzie menstruația mai mult de 7 zile ar fi bine să facă și un test de sarcină. De asemenea ar fi bine să meargă la un medic ginecolog după episodul ăsta și să discute cu acel medic despre obiceiurile sale sexuale și metoda contraceptivă recomandată.

| NatureSelf a răspuns:

Si ce daca ramane insarcinata? treaba ei, nu al tau, tu te-ai golit asta e. Poi daca e foame de ****, daca vrei carnat, ia si maioneza futuz.

Răspuns utilizator avertizat
| ChioruL14 a răspuns:

Nu, nu poate ramane insarcinata. ideal ar fi sa mai ia vreo 4-5 pe luna asta ca sa nu mai faca copii in veci.