| Ancutabibirobi a întrebat:

am o problema acum 3 saptamani am facut sex neprotejat cu prietenul meu si a lasat in mine. Pe 18 trebuia sa mi vina menstruatia dar nu mi a venit in schimb sanii mi s au intarit ieri mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Daca nu sunt insarcinata de ce nu mi vine menstruatia?

Răspuns Câştigător
| oanaade a răspuns:

Poate trebuie sa iti vina, si de asta ti s-au intarit sanii. Mai asteapta si tu, si mai faci un test... Poate iti intarzie de la frig, sau poate ai racit.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil este vorba de o dereglare hormonala destul de frecventa in cazul adolescentelor, al caror organism este intro continua modificare. Se poate vorbi de intarziere doar in situatia in care ciclul menstrual este unul regulat in care menstruatia incepe de fiecare data in mod precis sau cu o abatere de maxim 1 zi in + sau - fata de data calculata. In cazul ciclului menstrual neregulat nu se poate vorbi de intarzierea menstruatiei deoarece lipseste reperul de referinta si din acest motiv lungimea acesteia este variabila astfel ca nimeni nu este in stare sa o determine precis/exact, de obicei nu poate fi nici macar apreciata durata. Daca data inceperii menstruatiei a fost calculata pentru data de 18 ianuarie aceasta s-a facut in baza unui c.m. mediu de 28 de zile si in acest caz sexul intretinut in urma cu 3 saptamani adica in 4-5 ianuarie a avut loc in preajma zilei de ovulatie care din calcul s-ar fi produs in ziua de 4 ianuarie. In baza acestui rationament probabilitatea de sarcina se poate considera ca fiind foarte mare. Pe de alta parte calculul poate fi infirmat de rezultatul testului in cazul in care a fost executat corect. Se impune repetarea testului peste 3-4 zile sau apeleaza la testul de sarcina pe baza analizei de sange efectuat intr-un laborator de analize medicale, al carui rezultat nu poate fi contestat, interpretat deoarece intotdeauna in proportie de peste 98% este corect/valid. Multa sanatate.

| Ancutabibirobi explică (pentru corbulalbrosu):

Pe 2 ianuarie s-a intamplat si nicidata nu l am avut regulat de exemplu in decembrie mi a venit cu 1 saptamana prima...

| Emilian65 a răspuns:

Actul sexual fiind neprotejat, este posibil sa fii gravida.