| SorinaTeo a întrebat:

am o problema.
Am avut menstruatia in data de 31 martie-4 aprilie.
La o saptamana dupa asta eu si prietenul meu ne-am *jucat* iar el si-a atins penisul de zona mea genitala (nu a existat ejaculare nici penetrare). de ce mi-e teama mie este de acel lichid seminal. ca poate a ajuns cumva in vagin.
Zilele astea ar trebui sa-mi vina menstruatia, m-a durut putin ieri si alaltaieri mai jos de burta, semn ca ar veni, dar nu a venit. M-am stresat foarte mult in ultimul timp de frica ca as putea fi insarcinata (mai sunt si putin racita, pastilele pot influenta menstruatia?)
De ieri am inceput sa urinez mai des, ar putea fi o infectie? sunt foarte speriata.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Astazi se va implini trecerea a doar 26 de zile din actualul ciclu menstrual, deci teoretic ar mai fi cateva zile pana in momentul pornirii menstruatiei. Formarea unei sarcini in ziua a 11-a zi a unui ciclu menstrual cu o lungime de 28 de zile este foarte mica de circa 10% dar numai in cazul in care in vagin ajunge SPERMA si nu acel lichid preejeculator complet inofensiv deoarece este steril si lipsit de spermatozoizi. Fiindca au inceput sa-ti apara primele semne ale simptomelor premenstruale, ar fi cazul sa te linistesti si sa nu te mai ingrijorezi, deoarece posibilitatea de a exista o sarcina se poate elimina in totalitate. Multa sanatate!

| SorinaTeo explică (pentru corbulalbrosu):

Mi-a venit menstruatia azi dimineata. Insa imi este frica ca ar putea fi menstruatia peste sarcina, ar fi posibil?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SorinaTeo):

Poti fi sigura si convinsa ca este vorba de o menstruatia normala fiindca formarea unei sarcini in conditiile prezentate este PRACTIC aproape IMPOSIBILA deoarece asa cum ti-am explicat sexul a fost intretinut intr-o zi in care formarea unei sarcini este pur teoretica si cu o probabilitate extrem de mica daca nu a ajuns SPERMA in vagin. Acel lichid preejeculator de care iti este frica, este un lichid steril, lipsit de spermatozoizi, absolut inofensiv pe baza careia NU se poate naste o sarcina. Incearca sa te linistesti deoarece in cazul tau nu poate exista nici un motiv de ingrijorare. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a fost penetrare si nici ejaculare in vagin, nu se pune problema ca ai fi gravida.

| MiruD a răspuns:

Nu esti însărcinată. Keep calm! happy
Pana si stresul poate fi un factor in întârzierea menstruatiei.
Dacă nu a existat un act sexual propriu zis, nu ai de ce sa iti pui vreun semn de intrebare.

| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Bună.În primul rând, calmează-te.Din momentul în care n-a existat penetrare și mai ales ejaculare, nu exista motive de îngrijorare, o sarcină nu poate apărea.Probabilitatea este egală cu zero.
Ciclul menstrual s-ar putea să-ți întârzie și din alte motive.Îți zic din propria experiență. Stai liniștită, totul e ok.