| Claudia_1005 a întrebat:

Am o problemă am ovarele polichistice şi nu îmi vine menstruația regulat ultima menstruație a fost pe 23 august iar în septembrie, octombrie, iar în noiembrie prietenul meu şi-a dat drumul în mine de două ori şi nu mi-a venit nici în noiembrie acum în decembrie pe data de 7 am făcut un test de sarcină şi a apărut pozitiv sunt la prima sarcină şi de când am aflat că sunt însărcinată n-am făcut niciun control dilema mea este că nu ştiu câte săptămâni de sarcină am voi ce credeți? Am făcut calculul şi pe un calculator de sarcină dar îmi apare că a-şi fii conceput copilul prin septembrie nu mai înțeleg ajutați-mă cu un răspuns!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Momentul probabil al conceperii sarcinii se poate determina cu o anumita aproximare de catre medicul ginecolog printr-o ecografie abdominala sau si mai indicata fiind cea transvaginala. Ecografia este o procedura de investigare nedureroasa. Este indicat sa fie consumate in avans multe lichide fiindca astfel procedura sa poata fi realizata cu vezica urinara plina, ceea ce permite medicului sa obtina o imagine mai clara. Deoarece ovarele tale sunt afectate de sindromul ovarelor polichistice, reiese ca intr-o astfel de situatie fiindca este imposibil sa se determine/calculeze momentul ovulatiei, NU se poate folosi acel calculator de sarcina. Singura solutie existenta o reprezinta vizita ginecologica si ecografierea prin care pot fi evaluate; starea fatului, a placentei si alichidului amniotic. Multa sanatate!