| Ganduricolorate a întrebat:

Am o problema care imi cam da batai de cap. Eu am ciclul neregulat. Nu as putea spune cu exactitate cand ar trebui sa-mi vina. Stiam doar ca trebuie sa vina la sfarsitul lunii -inceputul lunii urmatoare(le tineam pe un calendar pe care l-am pierdut). Stiu sigur ca de o luna si ceva( aproximativ) nu am avut menstruatie. Am facut doua teste de sarcina saptamana trecuta care au iesit negative. De 3 zile am mici sangerari, cu dureri de burta. Ieri am facut inca un test care a iesit tot negativ. Nu ma dor sanii, nu am niciun alt semn de sarcina. Credeti ca se poate sa fiu insarcinata sau e o dereglare hormonala, tinand cont ca in trecut am suferit de ovare polichistice.Am intretinut relatii sexuale cu partenerul neprotejate dar niciodata cu ejaculare in interior).

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum vad mai sus, domul doctor ti-a explicat foarte bine cum sta treaba cu dereglarea hormonala si recidiva SOPC.
Te las pe mainile profesionistului!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai suferit de asanumitul sindrom (SOPC) al ovarelor polichistice, in ciuda tratamentului urmat in mod sigur ciclul tau menstrual a ramas un ciclu NEREGULAT. In astfel de cazuri NU este vorba de o intarziere a pornirii menstruatiei provocata de o sarcina ipotetica, ci din contra este vorba de o dereglare hormonala din cauza careia actualul ciclu menstrual este mai lung fiindca este posibil ca OVULATIA sa nici nu se fi produs inca, sau ca se va produce mai tarziu ca alta data si din acest motiv nu se poate determina nici lungimea ciclului, nici momentul in care devine posibila menstruatia. Faptul ca testele de sarcina efectuate au fost negative, indica clar ca nu exista o sarcina instalata. Sangerarile amintite si durerile abdominale pot sa reprezinte simptome premenstruale care sa anunte pornirea menstruatiei in zilele urmatoare. Ar trebui sa fii constienta ca femeilor aflate in situatia ta li se recomanda ca intotdeauna sa intretina doar contacte sexuale protejate pentru a fi scutite de "dureti de cap" inutile. Cel putin teoretic se poate considera ca nu esti insarcinata si in zilele urmatoare se va porni menstruatia. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Din descrierea ta, reiese concluzia ca ovarele tale s-ar putea sa fie din nou afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice/polichistice (SOPC), si din acest motiv nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze cate un ovul ciclic, dupa un anumit timp precis/bine stabilit si din acest motiv ciclul devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul ovulatiei cat si cel de incepere/producere a menstruatiei. Lungimea ciclului menstrual NU poate fi preconizat/prevazut fiindca NU exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina nici ziua ovulatieei, nici a perioadei fertile si nici data de incepere a menstruatiei. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si se produce din cauza unei activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele dintre 2 cicluri succesive sa fie chiar foarte mare uneori chiar de multe saptamani sau chiar de 3-4 luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari mai deosebite caracterizate prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. NU poate fi vorba de o sarcina in actuala situatie. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

| Mak99 a răspuns:

O sa las femeile care stiu cu ce se mananca asta sa-ti raspunda concret, dar e bine sa mergi si la un control, sau iti e rusine?

| Ganduricolorate explică (pentru Mak99):

Nu,nu imi este rusine. O sa merg si la un control, doar ca am cerut si un sfat aici.