| AndreeaRoxanaBZ a întrebat:

Buna,

Am o "problema" care ma macina si as dori mai multe pareri. Dupa incercari repetate de a-mi repara relatia de aproape 5 ani de zile, am renuntat acum 2 luni jumatate( cam asa). Mi-am facut bagajele si am plecat. Povestea mea cred ca este si prin intrebari, ideea e ca el nu a facut nimic sa ma opreasca, din contra mi-a zis sa plec. In fine. Acum dupa atata timp, eu am inceput sa ies cu un baiat pe care-l plac si respect foarte mult, fostul m-a sunat acum 3 zile de 40 de ori, si nu exagerez. Probabil era beat. L-am sunat dimineata si mi-a spus ca daca nu i-am raspuns atunci nu mai are rost, ca da, bause, dar ca nu e nevoie sa fie beat sa-si doreasca sa vorbeasca cu mine. Apoi m-a mai sunat de cateva ori, mai pe seara, insa nu i-am raspuns din pricina faptului ca eram cu acest baiat in oras, in fine, a doua zi ne-am intalnit intamplator( eu cu fostul) si a trecut pe langa mine de parca nu m-a cunoscut. Bineinteles ca in capul lui poate e ca l-am parasit si pentru baiatul cu care ies, insa asta e alta treaba. Intrebarea mea este, este normal ca dupa cele intamplate, sa incep iar sa ma gandesc la el? Nu ma gandesc non-stop, dar parca ma gandesc cu tristete, de multe ori ma trezesc cu lacrimi in ochii. Ma gandeam si inainte, dar ma incurajam singura sa nu ma mai gandesc.Nu vreau sa cred ca-l mai iubesc, eu vreau sa cred ca e obsinuinta. Ma gandesc ca mi-ar fi mila sa sufere, desi si eu am suferit de cate ori m-a lasat si cand m-a dat afara din casa, e normal sa-mi para rau dupa cat stiu c-am suferit? Oare de ce ma simt asa, ciudat? Voi ce credeti?

Multumesc,

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Evident că e normal. Totul e să nu te lași pradă remușcărilor - nu ai face decât să te chinui.
E vorba totuși despre o persoană care pentru o bună perioadă a fost cea mai importantă din viața ta. Nu poți pur și simplu să treci cu buretele și să fii ca nouă.
Evită să mai vorbești cu el, iar dacă ești nevoită s-o faci, limitează-te la a-i răspunde la întrebări.
Multă baftă și succes în noua relație!

| Freya1 a răspuns:

Daa e normal sa ai remuscari a fost o relatie de 5 ani ai stat cu el in casa ati inpartit bune rele si o sa ai resentimente dar daca tu stii ca aveti motive intemeiate sa nu mai fiti impreuna nu te lasa prada resentimentelor. Daca el nu e un om de caracter si face gesturi din astea nu e de tine.Capteazatu atentia in noua relatie si fi tare tu poti si meriti mai mult decat pe el si ce ati avut voi

| LoveSleep a răspuns:

Eu cred că ești cancer. "Ies cu un băiat pe care îl plac și îl respect foarte mult". O fi taiă-tu?
Plac și respect, pe bune? Poate dacă era doar un pic mai agresiv, era puțin mai mult decât "plac și respect". Nu mă înțelege greșit, nu mă aștept să îl iubești, dar "plac și respect"? Hai, că descrii mai bine sentimentele pentru un câine.

Și poate că exagerez puțin și nu ești cancer doar pentru că l-ai descris în felul ăla, dar ești cu alt tip după o relație de 5 ani? Nu îți mai vindeca sufletul rănit prin alți tipi, în niciun caz prin relații aparent serioase. Ieși, fă sex, pleacă dimineața.
Te-ai despărtit de fostul acum 2 luni jumate și zici "după atâta timp ies cu altul". Care atâta timp? E evident că ai nevoie de timp să îl uiți, dar te rog, nu te folosi de alți oameni ca să faci asta. Sau folosește-te atâta timp cât nu le dai iluzia că au ceva ce vor pierde oricum mai târziu când tu o să-ți dai seama că stai cu el doar din umplutură.

| XAndreeaAndreeaX a răspuns:

Eu zic inca il mai iubesti, intoarce-te la el...sti macar cum se comporta...asta cu care ai iesit nu sti ce naravuri are..etc, macar pe cel vechi il cunostii, sti ce apucaturi are.