| anamariapre a întrebat:

Am o problema cu ciclu..Luna trecuta am uitat sa iau 2 zile anticonceptionale [ pe care le-am inceput sa le iau din ianuarie] am facut sex dar la maxim 8 ore am luat pastila de a 2 zi.
In luna respectiva ciclu mi-a venit mai devreme dar a durat 2 zile si a curs foarte putin fiind de culoare maronie.
Luna asta ciclu a venit normal dar a durat doar 3 zile, cantitativ fiind destul de ok...pana sa iau pastilele ciclu dura cam 4-5 zile si curgea destul de mult....Se poate sa fiu gravida sau datorita pastilelor s-a dereglat ciclu.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In organismal tau exista o cantitate imensa de hormonii sintetici proveniti din acea pastila contraceptive. Acesti hormoni sintetici deregleaza intreaga activitate hormonala proprie pe termen imposibil de apreciat sau anticipat si din acest motiv ciclul menstrual devine NEREGULAT iar menstruatiile se produc de regula ATIPIC, in mod care poate fi cu totul diferit fata de ''tiparul'' obisnuit, cunoscut. Din acest motiv theoretic nu ar trebui sa fii ingrijorata in privinta posibilitatii de a exista o sarcina chiar si ipotetica, mai ales ca intre timp s-au produs 2 menstruatii. Strict, pentru linistea ta sufleteasca ar fi cat se poate de logic si rational sa iti faci un test de sarcina, al carui rezultat in mod sigur in proportie de peste 98-99% va fi corecta si valabila. Probabilitatea de a fi insarcinata se poate aprecia ca fiind aproape IMPOSIBILA in conditiile precizate/prezentate. Multa sanatate!

| Mandreiv a răspuns:

Un ciclu dereglat poate fi cauza pastilelor sau poate fi vorba despre alte motive cum ar fi o raceala de exemplu. Daca ai luat pastilele si s-a intamplat exact cum spui nu ai cum sa fi insarcinata.