| toomuchvodka a întrebat:

am o problema cu menstruatia, folosesc anticonceptionale Yasmin si atunci cand trebuie sa imi vina menstruatia, numai are culoarea aceea rosiatica, este de culoare maro inchis asa, tin sa mentionez ca este a doua luna de cand folosesc aceste anticonceptionale, am citit undeva ca menstruatia ar trebui sa vina normal dupa 3 luni, dar nu inteleg de ce culoarea are aceasta culoare, va rog sa ma ajutati

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal in tipul administrarii de contraceptive, mai ales fiindca folosesti contraceptive cu doza mare de estrogeni (cum este Yasmin)

| toomuchvodka explică (pentru Brigaela):

Si dupa ce timp va revenii la culoarea obisnuita, ca ma sperie, adica se va regla?

| Brigaela a răspuns (pentru toomuchvodka):

E posibil sa fie asa pe toata durata tratamentului cu contraceptive sau e posibil sa revina la normal la un moment dat. Nu e cazul sa te sperie, mai citeste prospectul de cateva ori si vei vedea ca este scris acolo ca posibila modificare lipsita de risc

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu mai vorbim de menstră când iei pilule, ci de o hemoragie controlată hormonal.
Vorbește cu medicul care ți-a prescris aceste pilule.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

E posibil să fie o "reacţie" a organismului la anticoncepţionale, mai ales având în vedere că ai avut o situaţie similară şi în cazul inelului vaginal...

Totuşi, ar fi indicat să vorbeşti cu medicul care ţi-a prescris aceste tablete!

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Recomandarea mea este să te duci la un medic și să întrebi. Și prietena mea i-a anticoncepționale Yasmin, dar nu a avut această problemă.
Recomand să te duci la un medic să întrebi, chiar medicul de familie dacă nu vrei la ginecolog.