| 93Mari a întrebat:

Am o problema cu menstruatia, luna trecuta nu mi-a venit deloc pentru ca am racit la burta cred ca asta e cauza...luna asta am facut dragoste neprotejat dar nu s-a intamplat nimic ne-am ferit, iar duminica trebuia sa imi vina si nu mi-a venit,ma doare spatele si burta din cand in cand. Astept un sfat, nu stiu ce se intampla.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Problemele amintite de tine privind neinceperea menstruatiei la timp, apar pe fondul unui ciclu menstrual care in mod sigur este NEREGULAT. In cazul tau NU este vorba de o intarziere a menstruatiei care sa fie urmarea unei sarcini instalate in uter, ci mai degraba este vorba de AMENOREE, adica o afectiune fiziologica care reprezinta o tulburare a ciclului menstrual feminin in sensul absenţei fluxului menstrual pe o perioada mai mare de cateva saptamani sau iar uneori chiar de 1-2 luni. Aceasta dereglare/tulburare se datoreaza pur si simplu faptului ca 1 sau mai multe glande endocrine functioneaza incorect sau defectuos, ceea ce provoaca dereglari ale activitatii hormonale. Aparitia durerilor abdominale (burta) si pelviene/spate invocate, probabil ca reprezinta simptome premenstruale astfel ca este posibil ca in zilele urmatoare sa inceapa/porneasca menstruatia. Insa spre binele tau este indicat si mai mult decat necesar sa te prezinti la un cabinet ginecologic pentru a ti se face o consultatie cat mai complexa/temeinica, deoarece s-ar putea ca de fapt sa suferi de sindromul SOPC, adica ovarele tale sa fie afectate de chisturi. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Ar fi indicat sa mergi la ginecolog sa ti prescrie ceva. Poate fi vorba de un dezechilibru hormonal. Totusi fa si un test de sarcina ca sa fii sigura. Multa sanatate

| Bogdann1107 a răspuns:

Buna, din cate stiu daca racesti la burta iti vine mai devreme sau iti cresc sangerarile( devin mai abundente) dar nu iti dispar sangerarile.
Foloseste un test, daca nu iti vine iar testul este negativ, ia legatura cu un ginecolog.
Poate fi o dezechilibrare hormonala.

| ialex91 a răspuns:

Cumpara un test de sarcina...asa e cel mai simplu sa elimini suspiciunile