| NyanCat a întrebat:

am o problema, dar am un apropo. Daca vreti sa va uitati la alte intrebari postate de pe contul acesta, va spun de pe acum, nu sunt de la mine, contul asta a fost al meu dar nu il foloseam si l-am dat pe o perioada mai lunga de timp unei prietene, intrebarile postate de ea sunt din 2011 sau 2012. Ok, acum subiectul : Deci am fost la sfarsitul lui Octombrie cu un tip, X. Nu a fost o relatie lunga, doar de 6 zile, dar frumoasa. Ne-am despartit pentru ca eu am fost fraiera. Era un baiat Y pe care il iubeam dinainte si pe durata relatiei cu X eram cumva atrasa inca de Y. Inca tot nu stiu motivul, dar el a vrut sa ne desparta pe mine si pe X, desi eu nu stiam asta pe atunci. El stia ca inca sunt atrasa de el, asa ca la inceputul lui noiembrie vorbeam, inca eram cu X, si la un momentdat vorbeam de relatia mea, si dupa un timp m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el. Ca proasta, am spus " DA " si am stricat tot ce am avut cu X. Dupa aprox 3 saptamani de relatie cu Y, am aflat motivul pentru care a vrut sa fie cu mine. El a zis ca asta era pe atunci, ca ma iubeste si abureli. Din nou, l-am crezut ca proasta. Am fost impreuna aproape 2 luni, si ne-am despartit de craciun straight face fiindca o simpatiza pe alta. Am suferit foarte mult dupa el. Dar, in ziua aia, am cunoscut un baiat foarte dragut si inca 2 prieteni de ai lui. Eu pe atunci stateam cu 2 prietene si ieseam toti 6 la suc cam toata vacanta. Am prins un fel de atractie de tipul ala dragut si una din prietene tot vroia sa ma ajute sa fiu cu el, bun, toate bune si frumoase, si lui ii placea putin de mine, dar o iubea pe alta. Adaug ca el e roman, dar nu sta in tara, de 2 ani, se intoarce peste cateva saptamani. Acum el si fata aceea sunt impreuna, fata aceea imi e prietene, simt ca se vor desparti curand pentru ca in general relatile la distanta nu prea merg. Asta era un fel de "bonus" dar nu e atat de important, pentru ca a fost doar " o aventura de o iarna ". Dupa aprox o saptamana Y vroia sa se impace cu mine si am acceptat. Subliniez ca o prietena imi spunea sa ma despart de el, ca nu sunt roata lui de rezerva.(Prietena respectiva e vecina cu X. ) Asa am fost cu el o saptamana si odata cand ieseam in oras cu Y si niste prieteni ne-am jucat carti, pe provocari. Y a primit de multe ori provocari sa ma sarute / pupe. Prima data am simtit o emotie, nu stiam de ce, mi-a durat vreo 2 saptamani sa realizez ca inca tin la el si ca a fost o greseala ca ne-am despartit. Dupa o saptamana s-a intamplat, ne-am impacat. A durat din nou 6 zile, mi-a spus
sa ne despartim ca el o place pe alta ( Daca persoana respectiva e cine cred eu ca e, sunt 90% sigura ca ea e, imi e prietena, si nu se va cupla cu el. ) Bine, mi-a zis-o intr-un mod mai lung, si mai dragut, sa nu ma simt prost, desi a promis ca ramanem prieteni buni, fiindca si data trecuta am ramas, si il cred. Am scris un roman aici, copilaresc pentru unii, de neinteles pentru altii, dar pentru mine are sens. Acum, ce parere aveti despre ce am facut? Inca tin foarte mult la Y, aseara ne-am despartit. Si nu stiu cum sa trec peste, pentru ca simt ca pe el chiar l-am iubit, si imi va dura ceva. Si simt ca nu as putea fii impreuna cu cineva in afara de X si Y, nu stiu de ce, pentru ca vreau sa fiu cu cineva pe care sa il iubesc, nu sa il plac doar. Sfaturi cum sa trec peste? Pareri? Multumesc.

3 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Ca să iubești pe cineva, întâi trebuie să-l placi.
Iubirea se formează în timp.
Sinceritate, încredere, înțelegere și respect.

| NyanCat explică (pentru Azµre):

Ok, multumesc, dar cum trec peste X? happy

| Numedecont a răspuns:

Ba dar mult ai mai scris.