| Corina10838 a întrebat:

Am o problemă de vreo 3 luni..sunt geloasă pe o amintire din trecut care mă macină foarte mult, da, este vorba despre experiența iubitului meu cu altă fată. Știu care este adevărul, știu că a văzut-o ca pe o simplă amică, dar realitatea se confruntă cu ficțiunea din capul meu. Mi-am amintit, pur și simplu, deodată și mă macină îngrozitor. Nu vreau să-mi mai iau filme. Am nevoie de ajutor! S-a întâmplat cu mai mult de un an în urmă, pe atunci eram despărțiți. Culmea, nu mă afectează că a fost el îndrăgostit de altă fată, cât mă afectează că această fată a fost îndrăgostită de el! Nu vreau să-i mai cer explicații, a fost cât se poate de sincer cu mine. S-a schimbat enorm, atât și ea, și sunt conștientă de asta, și totuși continui să mă gândesc. De ce?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ajungi sa ai asemenea doza de gelozie, esti deja periculoasa, pentru ca gelozia este o bola mentala groaznica, care distruge vieti si omoara iubiri.
In primul rand, iubitul tau nu este propietatea ta si a avut tot dreptul sa sesarute cu oricine a vrut, inainte sa te cunoasca pe tine.
Evident ca au fost sentimente puternice intre ei, odata ce au existat intimitati (sarut, atingere samd), lucru perfect nromal pentru orice cuplu.
Te sfatuiesc spre binele si sanatatea ta, sa incetezi cu prostia unei gelozii imposibile, ca ajungi sa-l indepartezi de tine si sa va despartiti.
Nu-i normals a-i reprosezi nimanui, ceea ce a facut inainte de a fii cu tine si nici sa te gandesti obsesiv, la ceva care NU te priveste pe tine.
Invata sa te stapanesti si sa pretuiesti ceea ce ai, daca nu vrei sa fii parasita, pentru ca, gelozia nu este ceva nromal si nici sanatos.

| Freya1 a răspuns:

Pai este nromal sa te deranjeze ca fetele se uita la el, sau se indragostesc, pentru ca oricata incredere ai avea tu in iubitul tau in niste straine nu ai cum sa ai.El e barbat, si daca nu ar vrea sa te insele daca o fata insista si insista e deranjant si poate chiar de cedat.
Poti sa mergi la un psiholog daca ai senzatia ca o sa iti distrugi relatia.Dar de inceput vorbeste cu el si spune-i ce te macina, poate te va convinge sa renunti la acele ganduri.

| sofisis a răspuns:

Esti...foaaarte paranoia. Nu e deloc normal si sanatos si chiar o sa ai foarte multe de pierdut daca continui asa.