| Iulia8659 a întrebat:

am o problema destul de urata acum cateva saptamani am aflat ca prietenul meu vorbea cu alta fata. Am fost foarte socata, nu ma asteptam, aveam incredere in el foarte mare. Avem o relatie de un an jumate, si locuim impreuna. Am decis sa ii dau o a doua sansa, el mi-a explicat ca doar a vorbit cu fata aceea dar nimic mai mult. De lucrul acesta sunt sigura pentru ca nu avea cum, din moment ce locuim impreuna si niciodata nu a lipsit se acasa. Problema mea cea mai mare este ca am intrat intr-odepresie de atunci din care nu pot sa ies. Ma gandesc zi de zi de chestia aceea, plang cand el este la lucru, ma doare enorm de tare cele intamplate. Dar cel mai tare ma doare faptul ca el nu vrea sa imi zica cine e persoana aceea. I-am explicat sa imi spuna, pentru ca nu sunt copila, si nu ma apuc de batai sau ceva de genul. Dar el nu vrea nici cum sa imi spuna, si chestia asta ma face sa fiu tot mai amagita pe zi ce treve, cand raman singura acasa plang, si ma gandesc doar acolo. Nu stiu cum sa trec peste, simt ca innebunesc pur si simplu... Nu am idee cum as putea afla cine e. si inca o chestie, nu am cum sa aflu daca el mai vorbeste cu ea sau nu. El zice ca nu, dar eu nu am nici o asigurare ca el nu vorbeste in continuare cu ea. Astept sfaturi, Multumesc.

6 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Buna,
E un pic dificil. Tu ai aflat doar ca vorbeste cu o fata, nu stiu cum ai aflat, se intalneau, vorbeau la telefon, sms, messenger, in fine, concluzia este ca banuiesti tu ceva. Este intr-adevar o problema, pentru ca daca nu ar avea secrete fata de tine, te-ar fi dezvaluit cine este de fapt fata respectiva. O relatie bazata pe secrete numai poate continua. Nu vrei sa te minti tu pe tine cum ca totul ar fi ok in cazul in care nu este si partenerul tau are secrete fata de tine.
Eu in locul i-as mai spune o data ca ma deranjeaza acest aspect, ca nu stiu cine este fata cu care el a vorbit sau cu care sigur inca mai vorbeste. Relatia numai poate continua in halul asta, daca el nu are de gand sa iti spuna e clar, spune-i sa ramana cu ea. Eu una asa as face.

| Violleta2022 a răspuns:

Te-ai gandit sa-ti iei ceva de munca, sa nu mai faci o obsesie din faptul ca el a vorbit cu alta fata?
Apoi, trebuie sa intelegi ca are acest drept, sa vorbeasca si cu alta fata/femeie, ca nu-l poti lega de pat sau supraveghea tot timpul.
Sa nu uitam ca nu-ti este decat iubit, iar iubitii, vin si pleaca, deci, daca nu iesi din starea de depresie in care te afunzi si nu incetezi cu reprosurile, poti sa-l pierzi.

| seth2016 a răspuns:

Buna,

Increderea poate fi reparata daca s-a stricat. Si uneori se strica in cuplu.
Ca sa o reparati trebuie sa se intample ceva cu fiecare din voi.

In primul rand nu o sa o poti repara singura. Este nevoie ca el sa recunoasca contributia lui. Ar trebui sa auzi vorbele si ar trebui sa simti ca recunoaste. Din ce ai scris nu-mi dau seama daca s-a intamplat asta. Nu vreau sa-ti sugerez mai mult ce ar trebui sa faca. Daca s-a intamplat poti descrie si singura.

In al doilea rand trebuie sa accepti ca increderea se subrezeste uneori. In cazul asta e nevoie de onestitate. E exact ce ai descris tu ca i-ai cerut, dar mi se pare ca ati sarit peste primul pas. Cred ca din cauza asta te simti asa.

In al treilea rand repararea increderii se invata din ce in ce mai bine cu timpul. Nu de la sine, ci trecand prin ce treci acum. E un punct de la care puteti invata despre voi.

Si in final, exista situatii cand increderea nu mai poate fi reparata. Nu cred ca sunteti in situatia asta nici pe departe.

Bafta!

| seth2016 a răspuns (pentru seth2016):

Ah, mi-a scapat ceva. Reactia ta este asa pentru ca probabil intamplarea a trezit amintiri din trecut. E foarte posibil sa proiectezi o problema a ta in relatia actuala. Aici trebuie sa vorbesti tu cu tine si cu el. Asta e contributia ta la primul pas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iulia ai 19 ani și ești pe cale să te implici și mai mult decât ai făcut-o în ceva care nu va ține.
Nu merită, pune punct.

| Octa00 a răspuns:

Ar trebui, cel mai bine, pana la proba contrarie, sa il crezi, si sa încerci sa treci peste. E si el om, poate a fost o prietena, si doar atat. Daca tu crezi ca pentru o chestie de genul merita sa distrugi un an si jumatate de relatie, fara sa ai dovezi, e problema ta, si exista riscul sa suferi ulterior mai mult